Szwedzki Mit
Dr Marcin Chmielowski spotyka się ze szwedzkimi ekonomistami, politologami i aktywistami trzeciego sektora po to, aby wspólnie z nimi zastanowić się nad tym, czym jest szwedzki model gospodarczy i dlaczego obrósł tyloma mitami.
RPG-7 z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 76
- Odpowiedz
Komentarze (76)
najlepsze
Polecam dobry artykuł (trochę stary, ale nadal aktualny) o szwedzkiej Socialdemokraternie: link
Pokolenie '68
Jestem w stanie zaryzykować tezę, że zarówno kapitalizm jak socjalizm mogą się sprawdzić. Problemem pozostaje jedynie "gdzie" się może sprawdzić.
Podejście do pracy, uczciwość, przedsiębiorczość, pracowitość, ambicje, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie ma jedynej recepty na rozwiązanie problemu.
Osobiście uważam, że na Polskę optymalne byłoby "Wilczkowe" prawo.
@inozytol: Zdajesz sobie sprawę, że ustawa Wilczka uwalniała tylko drobny handel a pozostawiała w gestii państwa molochy, przemysł i duże przedsiębiorstwa?
@Maccaveli: Pierwsze co mi przychodzi do głowy z tych rzeczy niedobrych to g---t na środowisku.
Poza tym chyba się im sprawdza ten model gospodarczy.
Szwecja: ..............48 000 $
Wielka Brytania:.. 41 000 $
to silna obecność państwa aż tak bardzo nie przeszkadza w wypracowywaniu dochodu. Gdyby było tak jak powiedzieli, że od lat 50-60 postępuje silny etatyzm, to przez te kilkadziesiąt lat Szwecja musiałaby się znaleźć za UK, która jest zdecydowanie bardziej liberalna.
@Kir91:
Przecież napisałem, że dochód jest podany po parytecie siły nabywczej.
- wysokie zaufanie społeczne pozwala Szwecji NIESTETY skutecznie ściągać nałożone podatki (to brzmi jak chwalenie oszustów podatkowych).
Ale oprócz tych dwóch fragmentów bardzo ciekawy materiał, wykop :)
Skoro autor uważa istnienie państwa (lub przynajmniej znaczną część jego obecnych funkcji) za nieuprawnione, to taki pogląd jest zupełnie zrozumiały i konsekwentny. Tak samo jak napadnięty przez bandytę ma prawo skłamać, że nie ma przy sobie telefonu/kosztowności/etc.
@smyl: Relacja podatków do PKB to zupełnie co innego niż ilość ściąganych podatków od podatnika.
Irlandia jest bardzo podobna, poprzedni wicepremier ciągle powtarzała Szwecja to Szwecja tamto...
Jednak implementacja i transformacja była tu zbyt szybka i budżet nie daje sobie rady z ogromnym sektorem publicznym oraz ludźmi na socjalu, którzy nie pracują 2. czy 3. pokolenie. Na pierwszy rzut oka kraj jest bogaty i socjal jest solidnym wsparciem dla ludzi.
Jednak gdy się bliżej temu przyjrzeć to widać ogromne problemy z:
Dodam poza tematem, że mam sąsiada lat 55 który pracuje jako masaż i co pewien czas jeździ do Szwecji na okres pół roku. Powiedział, że gdyby nie żona to by się tam
A wsad rzeczywiście niesamowity
- brak udziału w wojnie, plus jechanie na dwa fronty w czasie wojny, ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- szybka industrializacja, zaczęto budować wielkie fabryki, korporacje, biznesy,
- w fabrykach w tamtym czasie zwyczajowo pracowały dzieci,
- mentalność - dzisiaj pracuję w Szwecji i jedno co mogę powiedzieć to to, że ludzie się w pracy nie o---------ą, wiedzą, że to jak pracują wpływa na przyszły dochód firmy i ich zarobki,
- wysokie IQ Szwedów, ogólna przedsiębiorczość, już od małego uczą się jak robić pieniądze, dzieci w podstawówce są wysyłane na praktyki, zajęcia z obsługi różnych maszyn (obróbka drewna i metalu) są w każdej szkole - stare pokolenie przekazuje wiedzę młodemu, nie tak jak to w Polsce "nie pokaże mu jak to się robi, bo jeszcze zabierze mi pracę,
@cynamonowa: nie chce mi sie wierzyc ze 10-15latka dopuszcza sie do ciezkich maszyn na hali to jakas propaganda moze chodzi o wycieczki, ani w to ze 8/10 ma firmy bo kto by tam byl pracownikiem, musialoby byc bardzo duzo jednoosobowek a one