Jak wygląda Łódzki budżet obywatelski.
Łódź do niedawna była stawiana jako wzór poprawnie przeprowadzonego budżetu obywatelskiego. Chwalono zarówno środki które zostały na to przeznaczone, rozpropagowanie go wśród łodzian oraz samo wykonanie go.
Niestety tegoroczna edycja budżetu wręcz sama siebie zniszczyła. Dzięki zniesieniu przez UMŁ warunku ogólnej dostępności danych projektów (czyli aby każda osoba mogła z niego zawsze skorzystać) w tym roku większość pieniędzy dostały szkoły i placówki medyczne dla których zebranie dużej ilości głosów nie jest żadnym problemem.
Źródło:
//www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=119213276&postcount=906
Łódzki budżet obywatelski jest podzielony na zadania dzielnicowe oraz ogólnomiejskie. W zadaniach dzielnicowych tak się prezentował wskaźnik projektów szkolno-medycznych do pozostałych wybranych projektów:
Widzew: 3 projekty szkolne na 6 wybranych
Bałuty: 5 projektów medyczno-szkolnych na 7 wybranych
Górna: 10 projektów medyczno-szkolnych na 16 wybranych
Polesie: 10 projektów medyczno-szkolnych na 22 wybrane
W projektach ogólnomiejskich za to praktycznie wszystko zgarnął projekt również szkół. Projekt będący istnym combosem 15 szkół z całej Łodzi polegającym na wyremontowaniu sal sportowych. Z 10 milionów ogólnej puli projekt ten dostał aż 8.9 miliona złotych przez co cała reszta projektów które miały również bardzo dużą liczbę głosów nie zakwalifikowała się do budżetu (na żółto projekty które się zakwalifikowały):
Klub miłośników starych tramwajów w Łodzi przygotował porównanie jak mogły by wyglądać wyniki głosowania gdyby nie projekt szkolny (
https://www.facebook.com/KMST.Lodz ):
Nie było by nic złego w remoncie sal gimnastycznych w szkołach itp. itd. gdyby zwykły Kowalski mógł po np. godzinie 16 (gdy kończą się lekcje) skorzystać z nich i zagrać ze znajomymi w koszykówkę. Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że nie będzie możliwości takiego wejścia i wyremontowana sala gimnastyczna za pieniądze przeznaczone na całą dzielnice/całe miasto będzie dla 300-400 uczniów danej szkoły z której będą mogli skorzystać np. na lekcji WF.
@
hannazdanowska Czy jest możliwość aby Pani "naprawiła" budżet obywatelski aby zaczął służyć ludziom a nie wybranej grupie osób dla których zebranie "zwycięskiej" liczby głosów jest banalne?
Komentarze (54)
najlepsze
Ojaj*bię.
Doszło już do tego, że w zasadzie oficjalnie UM mówi dyrektorom szkół, żeby coś wpisali do budzetu obywatelskiego, bo inaczej kasy nie dostaną. A potem dzieci chodzą i od całych rodzin zbierają głosy - inne projekty nie mają szansy zaistnieć.
Pierwszy BO był sensowny, bo przeszły projekty dla ludzi - potem szkoły wyczaiły, że mogą system rozwalić i
Osobiście uważam, że instytucje finansowane normalnie z budżetu (szkoły, domy opieki, szpitale) i przeznaczone tylko dla małej grupy ludzi powinny mieć bana na BO.
Zresztą w Krk cały budżet obywatelski chciały szkoły przejeść ale na szczęście się nie udało
Wstyd.