Wpis z mikrobloga

Jedyny sprawiedliwy.

Pozornie to tylko gest i to trwający zaledwie chwilę. Lecz tak naprawdę jest to dowód niezwykłej odwagi i śmiałości. W społeczeństwie, gdzie wszyscy muszą wyznawać jedną ideologię, każde odstępstwo od normy jest surowo karane. Ten człowiek nie wahał się jednak odróżnić od tłumu, nawet jeśli mogły mu za to grozić surowe konsekwencje. Miał powody, dla których tak bardzo nienawidził Hitlera i jego rasistowskiej polityki.

To zdjęcie zostało zrobione 13 czerwca 1936 roku podczas wodowania okrętu szkolnego "Horst Wessel". Widać na nim wyraźnie "człowieka, który nie salutował Hitlerowi". To August Landmesser.

Młody Landmesser w 1931 roku wstąpił do NSDAP, by mieć większe szanse na znalezienie pracy, którą ostatecznie znalazł w stoczni "Blohm + Voss" w Hamburgu. W 1935 roku zaręczył się z Żydówką Irmą Eckler i wystąpił z partii. Rok później urodziła im się córka - Ingrid. W 1937 roku, w związku z nasilającymi się prześladowaniami ludności żydowskiej, postanowili uciec do Danii.

Niestety, zostali złapani, a rodzina nie uniknęła represji związanych z pochodzeniem kobiety. W 1937 roku August Landmesser został osadzony w więzieniu za "zhańbienie rasy". Wyszedł na wolność 27 maja 1938 roku z powodu braku wystarczających dowodów (tłumaczyli się, że nie wiedzieli, że Irma jest "w pełni Żydówką"). Para w dalszym ciągu publicznie demonstrowała swój związek, co skutkowało aresztowaniem ich przez Gestapo 15 lipca 1938 roku.

August Landmesser został skazany na 2,5 roku pobytu w obozie koncentracyjnym w Borgermoor. Irma Eckler została wysłana do więzienia w Fuhlsbuttel, gdzie na świat przyszła druga córka pary - Irene. Następnie kobieta została przeniesiona do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Oranienburgu, potem do Lichtenburga, by ostatecznie trafić do obozu w Ravensbruck, gdzie najprawdopodobniej w kwietniu 1942 roku wraz z 14 tysiącami innych Żydów została zabita.

W 1941 roku August Landmesser wyszedł z więzienia i pracował w firmie transportowej "Pust". W lutym 1944 roku został przymusowo wcielony do jednostki karnej, 999 Batalionu Piechoty. Najprawdopodobniej zginął podczas walk w Chorwacji 17 października 1944 roku.

Historia ta ujrzała światło dzienne, gdy Irene Eckler rozpoznała na zdjęciu w gazecie "Die Zeit" z 22 marca 1991 roku swojego ojca.

Źródło

#historiajednejfotografii #fotografia #fotohistoria #niemcy
siwymaka - Jedyny sprawiedliwy.



Pozornie to tylko gest i to trwający zaledwie chwi...

źródło: comment_OaSIE2WkIeCiQ2piXpzn4nYZQ5YxPxOb.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rEwx: Mogła mieć zdjęcia.

Mnie bardziej zastanawia fakt, że zdjęcie jest z 1936 roku, kiedy NSDAP w zasadzie nic mu jeszcze nie zrobiło, bo capnęli go dopiero rok później.
  • Odpowiedz
Tak takie zachowanie się ceni. Do tego dodałbym jeszcze organizację Biała Róża. Może to co powiem będzie #niepopularnaopinia ale Niemcy w 99,(9)%są winni niemieckim zbrodniom. Co z tego, że gdy dostawali po dupie na wschodzie to nagle zrozumieli, że Hitler jest zły. Pieprzenie, że nie każdy Niemiec wtedy był zły to g---o prawda. Bierność to także zło. Ktoś powie, że groziła za to śmierć. I co z tego? Dlaczego miałbym
  • Odpowiedz