Wpis z mikrobloga

Cześć mireczki,

Sytuacja mojego ojca jest naprawdę beznadziejna, leży w szpitalu, co kilka dni/tygodni amputowana jest kolejna część z jego ciała w związku z cukrzycą (ciało się po prostu nie goi, facet jest po trzech zawałach, niedługo może spocząć). W związku z tym, iż jego aparat się rozleciał, kupiłem mu naprawdę dobry telefon, aby mógł obdzwonić całą rodzinę i wszystkich znajomych, pisać mejle, mieć dostęp do wszystkich najświeższych wiadomości. Natomiast do nowego telefonu wymagana jest karta Micro-Sim. Mój ojciec posiada jednego z pierwszych smartfonów (Bada OS here) a jego karta SIM nie była wymieniana od kilku lat w związku z czym nie ma możliwości wycięcia z niej karty Micro-Sim.

Zatelefonowałem na infolinię PLAY (bo z tej sieci korzysta mój ojciec) aby dowiedzieć się, co mogę zrobić w takiej sytuacji, aby zwyczajnie wymienić mojemu ojcu kartę na nową (żadna filozofia, normalnie zajmuje to ok. 5 minut i wszystko zrobione jest na miejscu, bezpłatnie). Tam otrzymałem informację, że wystarczy jakiekolwiek upoważnienie.

Udałem się zatem dnia dzisiejszego do szpitala, telefon ojcu wręczyłem (wzruszył się aż, że taki fajny i docenił gest) i sporządziliśmy upoważnienie, wraz z numerem dowodu osobistego moim i jego, imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania, numerem telefonu. Wyszedłem ze szpitala i zasuwam do punktu Play oddalonego o kilka kilometrów.

Wchodzę do salonu, czekam w kolejce, w końcu dobijam się do pracownika i informuję, że chciałem wyrobić nową kartę SIM. Przedstawiam mu zaświadczenie, wyjmuję swój dowód osobisty a pracownik do mnie

Musi Pan posiadać upoważnienie wydane przez notariusza.


No to mówię, że telefonowałem do Biura Obsługi Konsultanta Play i dostałem wyraźną informację, że wystarczy JAKIEKOLWIEK upoważnienie. Pracownik odpowiedział:

To niech Panu konsultant z BOKu wyda nową kartę


Wspominam, że mój ojciec leży, jest rozkładany na czynniki pierwsze i możliwe, że ze szpitala wyjdzie, ale w trumnie.

Nie akceptujemy tego typu dokumentów, przez ustawę o ochronie danych osobowych. Niech notariusz przyjdzie do szpitala aby sporządzić upoważnienie.


Ja WTF? Powiedziałem dziękuję i wyszedłem.

Przez tak banalną rzecz mój ojciec jest odcięty od telefonicznych kontaktów z rodziną, przyjaciółmi. Więcej nie zagra w brydża na kurniku i nie napisze mejla. Fajno.

nie #coolstory ale #truestory #prawo i wołam @RzecznikPLAY. Danks.
  • 60
  • Odpowiedz
@kosmiczny_uchodzca: Próbowałem i nie ma opcji, karta jest naprawdę stara, rozleci się (rozkleja się po bokach)

@bolb: @Wafellini: Tak będę musiał zrobić, nie mniej, w ten sposób mój ojciec przestanie korzystać ze swojego abonamentu, straci kontakty (mogę przepisać, ale jest ich dużo). Tak czy siak, nie tłumaczy to banalnej wymiany starej karty sim przez inną osobę.
  • Odpowiedz
@kaskaderMike: Zanim zaczniesz ciąć kartę to najpierw skopiuj kontakty na telefon (obojętnie jaki) kup nową kartę przekopiuj kontakty z telefonu i aktywuj jakieś pakiety nieskończone telefony + net itp. Teraz to nie są duże pieniądze

Co salon to opinia więc uderz do innego salonu i spróbuj tam wymienić. Jak się uda to wysmaż na poprzedniego pracownika skargę bo za teksty "To niech Panu konsultant z BOKu wyda nową kartę" powinien
  • Odpowiedz
@kaskaderMike: Dokładnie to samo pomyślałem co @Elitek - po takim chamskim i bezczelnym tekście powinieneś po prostu zapytać gnoja o nazwisko jego oraz przełożonego. To upoważnienie w obecności notariusza to też chyba jakaś bzdura kompletna, idź do innego salonu i wołaj przełożonego jak nie będą chcieli wydać, każ sobie pokazać zapis w regulaminie etc. Trochę burackie podejście, ale po pierwsze skuteczne, a po drugie jesteś klientem i nie chcesz
  • Odpowiedz
@kaskaderMike: W żadnym salonie nie wydadzą duplikatu z takim upoważnieniem. Rozumiem Twoją sytuację, ale gdybyś obudził się pewnego dnia i zobaczył że ktoś ukradł Ci numer takim upoważnieniem to pewnie żaliłbyś się na mirko że jak tak można. Więc też zrozum takie zabezpieczenia.

To upoważnienie w obecności notariusza to też chyba jakaś bzdura kompletna, idź do innego salonu i wołaj > przełożonego jak nie będą chcieli wydać, każ sobie pokazać
  • Odpowiedz
@Nekron: Jeżeli taki zapis w regulaminie istnieje. Wtedy zapytać czy istnieje jakaś ścieżka wokół tego. Ale szczerze wątpię, prawdopodobnie ktoś nie zrozumiał prawa, ktoś coś gdzieś przeczytał o ochronie danych i ktoś czegoś nie dopatrzył.

O czym Ty w ogóle piszesz? Przecież w każdym urzędzie wydają poważne dokumenty na podstawie zwykłego upoważnienia, w moim mniemaniu to jest zdecydowanie overkill żeby stosować tutaj aż takie zabezpieczenia. Może Ty rozdajesz wszystkim na
  • Odpowiedz
@Nekron:

btw w urzędzie ostatnio wziąłem odpis skrócony aktu urodzenia pokazując tylko swój dowód (miałem upoważnienie ale pani powiedziała że nie chce)

w innym urzędzie załatwiłem z upoważnieniem (wydrukowałem jakąś formatkę, wpisaliśmy nr dowodu itp) całą rejestrację
  • Odpowiedz
@Lynxu: Zdziwiłbyś się jak ludzie łatwo podają takie dane. Poczytaj sobie jakie inby się dzieją jak komuś ukradną numer i wylewa gorzkie żale i ból dupy że operator się nie zabezpieczył. Lepiej dmuchać na zimne.

@Elitek: Masz racje, w urzędzie. Jak tam ktoś wyda niewłaściwej osobie jakieś Twoje wrażliwe dokumenty, to winnemu urzędnikowi się nic nie stanie. W prywatnych firmach to wygląda trochę inaczej.
  • Odpowiedz
@Nekron: No ale to jest w większości przypadków wina głupoty użytkownika, więc raczej nie da się zabezpieczyć przed wszystkimi tego typu przypadkami.

Tak czy owak nvm, bo właśnie sprawdziłem - wygląda na to że Play jako jedyna sieć w Polsce faktycznie wymaga potwierdzenia notarialnego.

@Elitek: Najlepszą drogą byłoby chyba teraz przepisanie/zrobienie z Ciebie współwłaściciela - można to załatwić wysyłając skan podania na maila. W sumie ciekawe że taka
  • Odpowiedz