Wpis z mikrobloga

Przypomniałem sobie #coolstory sprzed około roku. To jednocześnie #truestory - #policja bardzo poprawiła swój wizerunek.

Mój wujek, facet dobrze po siedemdziesiątce, konkretnie schorowany z zaburzeniami pamięci wybrał się z kolegą na grzyby w okolice Czchowa (między Brzeskiem, a Nowym Sączem). Po kilku godzinach chodzenia po lesie, okazało się, że zgubił się w nim. Zadzwonił do swojej żony i powiedział, że zbłądził i nie może znaleźć wyjścia z lasu. Ciotka wpadła w panikę i jedyne co przyszło jej do głowy to zadzwonić do mnie. Pewnie dlatego, że jestem dyspozytorem/operatorem #999. Wypytałem co i jak i dostałem nr telefonu do kolegi wujka, który czekał na niego na parkingu przy samochodzie. Powiedział mi gdzie się znajduje i gdzie widzieli się w wujkiem ostatnio (telefon wujka już nie odpowiadał).

Sytuacja była poważna. Jesień, godzina 17, za chwilę zapadnie zmrok.

Wyszukałem w internecie telefon do lokalnej policji. Był to komisariat w Czchowie. Pomyślałem, że to już koniec, już po wujaszku... Cóż taki komisariacik z jednym radiowozem może zdziałać? Zadzwoniłem, powiedziałem o co chodzi, przekazałem telefon do kolegi wujka i.. tyle, nic więcej nie mogłem zrobić. Po około półgodziny zadzwoniłem do kolegi wujka i ten powiedział, że jest przy nim policja i zaczyna się akcja poszukiwawcza.

Po dwóch godzinach zadzwonił do mnie policjant z Czchowa i powiedział, że wujek się odnalazł. Podziękowałem i zapytałem komu mam podziękować. I tu totalnie miłe zaskoczenie, ten wyśmiany przeze mnie komisariat uruchomił następujące siły:

- ściągnęli z domu komendanta, który przejął dowodzenie

- ściągnęli z Brzeska pluton alarmowy policji

- również z Brzeska przybyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej

- zaalarmowano 3 okoliczne jednostki OSP

- wysłano z Krakowa kolejny pluton alarmowy policji

- powiadomiono członków dwóch kół łowieckich

- uruchomiono śmigłowiec (ostatecznie nie był potrzebny)

Do każdej ze służb i organizacji przesłaliśmy listy z podziękowaniem. Policjantom z Czchowa chyba się spodobał, bo zadzwonili z pytaniem czy mogą go opublikować w necie :-)
  • 35