Wpis z mikrobloga

@cinkek: Oczywiście, ja nie miałem nawet na myśli to, że ją uderzasz - dobrze wiadomo, że trochę dalej jest tak jak wszędzie, czyli tak jak na zdjęciu które dałeś. Ale co oni mieli na myśli, mówiąc przedmieścia w Holandii, cholera wie. Pewno to, co ja załączyłem po łódzku.
@piksel169: Ok sprawdziłem. Nie doszukałem się informacji na temat takiego a nie innego doboru obszarów. Porównałem jednak jak to wygląda na mapie (odległość od centrum, odległość do pierwszej, drugiej i trzeciej obwodnicy miasta). Liczba ludność w obszarze metropolitalny w przypadku obu miast jest podobna. Odnośnie twojego zdjęcia - odległość od centrum to jakieś 4 km a więc dosyć blisko (tereny na mapie znajdują się wewnątrz pierwszej obwodnicy). W przypadku Amsterdamu odległość
@cinkek: Ludzie sami z siebie nie budują tak, że wszystko jest w jednej linii, więc takie krajobrazy są raczej wynikiem odgórnych nakazów budowlanych. Choć oczywiście jakiś developer mógłby zbudować sam całe osiedle w ten sposób.
Ludzie sami z siebie nie budują tak, że wszystko jest w jednej linii, więc takie krajobrazy są raczej wynikiem odgórnych nakazów budowlanych. Choć oczywiście jakiś developer mógłby zbudować sam całe osiedle w ten sposób.


@Sicamber: i w jaki sposób odnosi się to do Twojego twierdzenia?

Narzucać ludziom co kto ma budować tylko po to by zdjęcia satelitarne wyglądały ładnie #lewackalogika
@cinkek: W obrazku jest napisane "O niekontrolowanejurbanizacji w Polsce". Po prostu uważam za głupotę nakazywanie budowania domów na danych osiedlach w określony sposób, bo z poziomu ulicy i tak to nie robi większej różnicy. A przecież najpiękniejsze budynki powstawały w XIX wieku kiedy nie było takich przepisów budowlanych - choć wadą tamtego budownictwa było powstawanie ciasnych i ciemnych oficyn.
"O niekontrolowanej urbanizacji w Polsce"


@Sicamber: zgadza się. widnieje podpis dotyczący niekontrolowanej urbanizacji. postulatów aby porządkować przestrzeń w celu uzyskania ładnego zdjęcia satelitarnego nadal brak.

A przecież najpiękniejsze budynki powstawały w XIX wieku kiedy nie było takich przepisów budowlanych - choć wadą tamtego budownictwa było powstawanie ciasnych i ciemnych oficyn.


Były. Niekiedy nawet bardziej restrykcyjnie niż obecnie (dotyczyły np. wysokości poszczególnych pięter, koloru elewacji etc.) Pomijam już kwestie planowania przestrzennego (o
@Sicamber: > A przecież najpiękniejsze budynki powstawały w XIX wieku kiedy nie było takich przepisów budowlanych - choć wadą tamtego budownictwa było powstawanie ciasnych i ciemnych oficyn.

były, były. Poczytaj sobie historię urbanistyki to się dowiesz więcej. I nawet w XIX w. i w ukochanej kapitalistycznej ameryce ulice projektowano według jakiegoś planu, a nie że hurr durr wolny rynek róbcie co chcecie. Przed XIX w. także, nawet w średniowieczu, w miastach