Wpis z mikrobloga

#emigracja #niemcy #praca

Podam tutaj porównanie zawodu operatora wózka widlowego w Polsce i Niemczech, na moim przykładzie.

Warunki polskie:

Pełny etat umowa o pracę na czas określony 2200zl brutto szantazowka 200brutto (premia obecnosciowa). Zarobek 2400brutto.

Koszty życia wynajem kawalerki na pół z #rozowypasek 600zl jedzenie 500zl szkoła 400zl kredyt 350zl telefon + internet 120zl Inne wydatki ~200zl. Jak już widzicie wydawalem więcej niż zarabialem, stąd zapchany debet i dwie karty kredytowe.

Przeprowadzka do Niemiec.

Umowa o pracę na czas nieokreslony, pełny etat 1800brutto eur plus dieta 250 eur.

Wynajmuje tu pokój sam, wszystkie media koszt 200eur (firma dopłaca mi do wynajmu). Na życie 300eur benzyna 50eur (skuterem dojeżdzamy do pracy) Inne wydatki to spłata kredytu, debetu i kart kredytowych.

PROFIT?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@unknown_stranger: z niemieckim mam kontakt od 6 roku życia. Matura rozszerzona na 100%. Nie wiem, może b2. Niemieckich korzeni nie mam, aktualnie pl została mi obrona pracy i ściągnięcie #rozowypasek do de. Jak nie po dobnoci to.. ;) zazdrościć nie ma czego. Zwykły cebulak ze mnie.
  • Odpowiedz
Matura rozszerzona na 100%.


@nigdydygdy: To jest dobre C bo nie ma co gadać ale matura z angielskiego jest na przykład kilka razy łatwiejsza niż z niemieckiego czy francuskiego. Widać to po wynikach, tych ostatnich języków nikt nie bierze od tak, tylko większość podchodzi wyuczona a średnia nie powala
  • Odpowiedz
  • 1
@Zord0n: maturę zdawałem w 2007 roku. Później całkowicie zapomniałem o języku. Aktualnie kupiłem książkę "Fit fürs Goethe- Zertifikat C1" powiem szczerze że czuje sie z nią zagubiony jak ciapaty bez socjalu.
  • Odpowiedz