Wpis z mikrobloga

Zaczynam wątek o egzaminach spawalniczych w UK, bede wrzucał post pod postem ze zdjęciami i opisami więc, żeby nie narobić burdelu

PROSZĘ NIE KOMENTOWAĆ DOPÓKI NIE SKOŃCZĘ


Słowem wstępu klient zlecający prace życzy sobie, żeby połączenia spawane były wykonane z takimi a nie innymi normami, co musi być poparte certyfikatami.

Certyfikaty wystawiają różne instytuty na całym świecie, jedne są mniej warte inne więcej.

Najstarszym na świecie jest Lloyds register - zainteresowanych odsyłam tu:

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lloyd's_Register_of_Shipping

Warunkiem przyznania jakieś firmie certyfikatu jest udowodnienie, że ma spawacza który potrafi wykonać takie połączenia. W tym celu przeprowadza się egzaminy.

Testy były zapowiadane od jakiegoś czasu ale do ostatniej chwili nikt nie wiedział jakie i kiedy.


Liczyłem na rurę i drut fluxcored, na ostatnią chwilę dowiedziałem się, że będę zdawał fillet weld multirun 10mm oraz buttweld na blachach 20mm

W tłumaczeniu na polski oznacza to spoinę pachwinąwą 7mm (anglicy inaczej wymiarują) oraz połączenie doczołowe - wszystko na blachach 20mm.

Zacząłem przygotowania na początek ciepły drut z magazynu i blachy na próbki.

S.....Q - Zaczynam wątek o egzaminach spawalniczych w UK, bede wrzucał post pod poste...

źródło: comment_Fj5EA2yeMG3yYULOtbvO5wwZ7WBZ5vUJ.jpg

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Mam takie pytanie - spaw V to nie powinien nazywać się groove weld, CJP. Drugi V to też groove weld, CJP, backgouge? Butt weld to mi się bardziej z spawaniem barierek czy zalepianiem bent plate'ów (takiej zimnogiętej blachy zapobiegającej wylewaniu się betonu) na budowie kojarzy.

Btw - spawanie jest super. Też chętnie bym sobie pospawał, a tak to jedynie siedzę w pracy przed kompem i klikam spawy wprowadzając je do
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Już po wysłaniu zauważyłem. Może kwestia innych norm/zwyczajów - moje spawy wykonuje Enrique za wielką wodą (czyt. USA). Wymiary spoin amerykańskich są w calach, nie milimetrach (zwykle, oczywiście umieją przeliczać jednostki). Wielkość mierzą podobnie (tj. inaczej niż w PL), symbol spawu pod kreską oznacza spoinę od strony strzałki (odwrotnie niż w PL)
  • Odpowiedz
@swiatus85: Ja kiedyś pytałem o książki z rysunkiem technicznym dla spawaczy.

@Solitary_Man: To nie tylko kwestia Podkarpacia, powiem Ci, że wszędzie tak jest, gdzie jest mniejsza konkurencja i gówniana mentalność pracownika-niewolnika. Teraz jestem na Śląsku, przemysł tutaj jednak trzyma się jeszcze całkiem nieźle, ofert więcej, sytuacja lepsza, ale wciąż zarobki mizerne, to co teraz dorwałem i zaczynam od poniedziałku, to powiem Ci szczerze, Eldorado, jeśli się sprawdzi.

@padobar: Jak
  • Odpowiedz
@Zielony34 : podeslalbys na priv materiały ? Trochę przygotowuje rysunki i wiem że ja swoje a spawacze na produkcji swoje.chciałbym się podszkolic, żeby spawy dobierać z głowa i bez problemu dla wykonującego.
  • Odpowiedz