Wpis z mikrobloga

Zaczynam wątek o egzaminach spawalniczych w UK, bede wrzucał post pod postem ze zdjęciami i opisami więc, żeby nie narobić burdelu

PROSZĘ NIE KOMENTOWAĆ DOPÓKI NIE SKOŃCZĘ


Słowem wstępu klient zlecający prace życzy sobie, żeby połączenia spawane były wykonane z takimi a nie innymi normami, co musi być poparte certyfikatami.

Certyfikaty wystawiają różne instytuty na całym świecie, jedne są mniej warte inne więcej.

Najstarszym na świecie jest Lloyds register - zainteresowanych odsyłam tu:

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lloyd's_Register_of_Shipping

Warunkiem przyznania jakieś firmie certyfikatu jest udowodnienie, że ma spawacza który potrafi wykonać takie połączenia. W tym celu przeprowadza się egzaminy.

Testy były zapowiadane od jakiegoś czasu ale do ostatniej chwili nikt nie wiedział jakie i kiedy.


Liczyłem na rurę i drut fluxcored, na ostatnią chwilę dowiedziałem się, że będę zdawał fillet weld multirun 10mm oraz buttweld na blachach 20mm

W tłumaczeniu na polski oznacza to spoinę pachwinąwą 7mm (anglicy inaczej wymiarują) oraz połączenie doczołowe - wszystko na blachach 20mm.

Zacząłem przygotowania na początek ciepły drut z magazynu i blachy na próbki.

S.....Q - Zaczynam wątek o egzaminach spawalniczych w UK, bede wrzucał post pod poste...

źródło: comment_Fj5EA2yeMG3yYULOtbvO5wwZ7WBZ5vUJ.jpg

Pobierz
  • 108
Wszystko nowe, ma nie być kontaktu ze stalą itp.

Przeciwnika wymienili mi na lepszego (moim zdaniem najlepszy z walijczyków)

I od razu niespodzianki:

Do egzaminów dostałem tylko 4 blachy, tyle co potrzeba na próbki.

Zero złomu, żeby wyregulować maszynę i ustawić wszystkie parametry. Super #!$%@?.

Tym bardziej, że tym półautomatem nie spawałem wcześniej nierdzewki.

Na szczęście miałem w szafce schowany kawałek rurki na czarną godzinę.

Egzamin drutem pełnym 316 w osłonie argonu.
S.....Q - Wszystko nowe, ma nie być kontaktu ze stalą itp.

Przeciwnika wymienili mi ...

źródło: comment_vBwH7EpQiGmAXUanYUzUoxlwryADMdDC.jpg

Pobierz
Kolega spawał taki sam buttweld ale zamiast single fillet - multirun, czyli na trzy razy. Wyszło mu dobrze ale nie miałem okazji zrobić zdjęcia.

Drugi dzień egzaminó zakończył się, ciąg dalszy nastąpił w tym tygodniu. Spawanie nierdzewki ze stalą drutem przejściowym. Tym razem przyjechał szef tej pani.

Spawacz, który ze mną zdawał wcześniej, znów został wymieniony.

Myśle, że po to mieszali, żeby nie było w dokumentacji, że jeden polak wszystko spawa ;)
S.....Q - Kolega spawał taki sam buttweld ale zamiast single fillet - multirun, czyli...

źródło: comment_KpFMHN6DNko6HzXaginPXEPn2yqQL3Ra.jpg

Pobierz