Wpis z mikrobloga

Zaczynam wątek o egzaminach spawalniczych w UK, bede wrzucał post pod postem ze zdjęciami i opisami więc, żeby nie narobić burdelu

PROSZĘ NIE KOMENTOWAĆ DOPÓKI NIE SKOŃCZĘ


Słowem wstępu klient zlecający prace życzy sobie, żeby połączenia spawane były wykonane z takimi a nie innymi normami, co musi być poparte certyfikatami.

Certyfikaty wystawiają różne instytuty na całym świecie, jedne są mniej warte inne więcej.

Najstarszym na świecie jest Lloyds register - zainteresowanych odsyłam tu:

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lloyd's_Register_of_Shipping

Warunkiem przyznania jakieś firmie certyfikatu jest udowodnienie, że ma spawacza który potrafi wykonać takie połączenia. W tym celu przeprowadza się egzaminy.

Testy były zapowiadane od jakiegoś czasu ale do ostatniej chwili nikt nie wiedział jakie i kiedy.


Liczyłem na rurę i drut fluxcored, na ostatnią chwilę dowiedziałem się, że będę zdawał fillet weld multirun 10mm oraz buttweld na blachach 20mm

W tłumaczeniu na polski oznacza to spoinę pachwinąwą 7mm (anglicy inaczej wymiarują) oraz połączenie doczołowe - wszystko na blachach 20mm.

Zacząłem przygotowania na początek ciepły drut z magazynu i blachy na próbki.

S.....Q - Zaczynam wątek o egzaminach spawalniczych w UK, bede wrzucał post pod poste...

źródło: comment_Fj5EA2yeMG3yYULOtbvO5wwZ7WBZ5vUJ.jpg

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Zapomniałem. Faktycznie, nie możesz za bardzo ryzykować. Pracodawca może to nawet uznać za szpiegowanie technologii produkcyjnej. Jeśli o recki sprzętu spawalniczego chodzi, to jak najbardziej jestem chętny. W poniedziałek jadę do kolejnej firmy, tym razem może znajdę pracę u uczciwego pracodawcy... 10 minut rozmowy przez telefon, osobiste spotkanie z majstrem który potwierdził warunki pracy i uspokoił mnie, że pomimo braku doświadczenia poradzę sobie na pewno bo spawają tylko kosze metalowe
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Dawno nie szukałeś pracy w kraju :D 15zł to wierz mi, wysoka stawka jak za pracę na jedną zmianę na chwile obecną. Spotykałem się z takimi ofertami, że głowa mała, nie wiedziałem czy śmiać się, czy płakać, czy od razu bez komentarza #!$%@?ć czym się pod rękę nawinie i wyjść. Firma Tiger-Chrom w Miejscu Piastowym pod Krosnem w województwie Podkarpackim oferuje za 3 zmiany 9zł netto\h, byłem w takiej desperacji,
  • Odpowiedz
@Zielony34: tyle tych uprawnień że nie idzie ogarnąć a pewnie różnią się tylko szczegółami przy danej metodzie mało istotnymi z punktu widzenia spawacza no ale pewnie unia narzuca takie pierdoły
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: W mojej okolicy jest jedna oferta, niestety, nie mam opcji na dalsze wyjazdy w Polskę póki co, chociaż mam nadzieje, że sprawa z zakwaterowaniem w Katowicach wypali. Sprawdzę ofertę którą znalazłem, jeśli obecna okaże się ściemniona. Dzięki.
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: a spawanie od lewej do prawej czy od prawej do lewej nie zależy od grubości spawanych blach? gdzieś kiedyś słyszałem, że blachy do 4mm robi się tą metodą, od 4 i wyżej tą metodą. a ważnym czynnikiem w tym jest strefa wpływu ciepła.

czytałem o tym przy spawaniu gazowym więc nie wiem jak to wygląda przy innych metodach.
  • Odpowiedz
@cruc: fakt. Jak umiesz spawać, to po prostu umiesz, jak nie umiesz, to nie umiesz i to wszystko. Druty, numerki, pozycje, to wszystko to wymysły biurokratyczne i tyle.
  • Odpowiedz
@Mortale: W spawaniu gazowym rozróżnia się metody w prawo i w lewo tyle wiem, co usłyszałem, nie interesowałem się spawaniem gazowym nigdy.

W spawaniu migmag to nie ma znaczenia o ile trzymasz lufe pod właściwym kątem (domyślnie 60 stopni) i pchasz ją w ten sposób. Ciągnięcie natomiast (w taki sposób jak elektrodą) dozwolone jest w przypadku niektórych drutów proszkowych 136 (fcaw)
  • Odpowiedz