Wpis z mikrobloga

#cytatgorski #gory #tatry

Parę cytatów, wierszy górskich na noc.

"Młode życie wsiąkało w piargi, spływało w szczeliny turni wraz z kroplami lodowatej ulewy, która od wieczora rozpostarła się nad Tatrami i zatopiła świat górski." Kronika TOPR 1908, Mariusz Zaruski [wpis otwierający cała księgę TOPR]

"Jan Długosz (1929-1962)

Za późno...

To tylko błysk,

To tylko szmer,

To tylko ćwierć sekundy!

A już krzyk

I haka dźwięk,

Koniec ostatniej rundy.

Myśl? na nic.

Myśl? po co?

Za późno.

Szkoda, że

Promień zgasł.

A potem już ciemność...

Może blask...

Czy tak?"

"Próbowałam

nie udawało się

wiele razy

wodziło na pokuszenie

poddaj się

mogłam znaleźć wykręt

choćby zwolnienie lekarskie

"niezdolna do walki"

nie zrobiłam nic

walczę

aż do gorzkiego końca

przeciwko nim

przeciwko tobie

przeciwko sobie samej

i wygram

ponieważ

nie mam

innego

wyjścia." W. Rutkiewicz
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@focer: nie korzystam w ogole z ebookow :( wiec nie wiem co jest dostepne. Jest sporo ksiazek, ktore bym Ci polecila, ale watpie i to bardzo, zeby zostaly wydane w ten formie
  • Odpowiedz
  • 0
@focer: wołanie w górach ;)

Poszukaj Flirt z Czarną Panią (opowiadania), jeśli nie zraża Cię odrobina gwary to "Gawędy o przewodnikach tatrzanskich" (czesto zabawne, gwarą są głównie dialogi). Obowiązkowe jest "W stronę Pysznej" Zielińskiego (cudowna książka). Warto generalnie szukać, oprócz wymienionych Żuławskiego ii Długosza. Jak wszystko pisane gwarą Cię nie zraża to znowu "Sabałowe opowieści". To są takie podstawy.
  • Odpowiedz
@hellyea: nie no gwarę góralską to ja od małego słuchałem, trochę wierszy też mi mignęło

o czarnej pani coś słyszałem, ale wtedy nie wiedziałem, nie znałem się, nie miałem czasu, zarobiony byłem :(

dzięki (ʘʘ)
  • Odpowiedz
  • 0
@focer: no to bieraj śmiało te dwie pozycje z gwarą i czarną panią (jest tam więcej opowiadań), bo to są właśnie takie zbiory cool story. Szczególnie te gawędy o przewodnikach były spoko. Reszta polecanych też. I zapomniałam o jeszcze jednym klasyku "Komin pokutników" Długosza
  • Odpowiedz