Wpis z mikrobloga

Ot stosunkowo prosta zagwozdka dotycząca przepisów ruchu drogowego, mamy skrzyżowanie Głębokiej, Narutowicza, Muzycznej i Nadbystrzyckiej w #lublin. Na moim profesjonalnym rysunku sytuacyjnym, kropki to stan sygnalizacji świetlnej (czerwone dla Narutowicza i Nadbystrzyckiej, zielone dla Muzycznej i czerwone z zieloną strzałką dla Głębokiej), a linie to tor jazdy pojazdów A i B.

Pytanie jest proste, kto ma pierwszeństwo? Przejeżdżam tam codziennie w relacji pojazdu A i z tego co widzę, dla wielu kierowców odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczne.

Załóżmy takie możliwości:

1) Pierwszeństwo ma B bo jedzie na zielonym, a A na zielonej strzałce ustępuje wszystkim na skrzyżowaniu.

2) Pierwszeństwo ma A bo jeden #!$%@? jakie kto ma światło, w momencie spotkania pojazdy są w sytuacji równorzędnej więc zasada prawej ręki.

Według mnie prawidłowa jest wersja 1) i grzecznie puszczam skręcających w lewo z Muzycznej, ale już nie raz zostałem obtrąbiony czemu to nie jadę.

#motoryzacja #ruchdrogowy #przepisydrogowe
Pobierz wombatlbn - Ot stosunkowo prosta zagwozdka dotycząca przepisów ruchu drogowego, mamy ...
źródło: comment_fSBBAxYULDT1ZX4dBjBFd0nxDuTnR4FC.jpg
  • 11
@wombatlbn: Ogólnie jeśli chodzi o bezkolizyjny lewoskręt (i tylko ci jada w danym czasie), to pojazd B ma pierwszeństwo. Warunkowa strzałka skrętu jak sama nazwa wskazuje, zezwala na przejazd pod pewnymi warunkami i między innymi musisz ustąpić pierwszeństwa pojazdom które mają zielone.
Takie ustawienie świateł jest po prostu #!$%@?, bo skąd B ma wiedzieć, że ci z naprzeciwka mają tylko strzałkę?


@Ja_prawie_nie_klamie: Jeśli jest to skrzyżowanie z symetrycznie przełączająca się sygnalizacją, to może zobaczyć, że warunkową strzałkę skrętu mają pojazdy po jego stronie skrzyżowania.
@Incognixo: No to nie jest taki klasyczny bezkolizyjny lewoskręt (sygnalizator ze strzałką na świetle, nie obok), tylko Muzyczna ma jeden sygnalizator zwykły i przez pewien czas zielone ma tylko Muzyczna, można jechać w lewo, na wprost i w prawo. Później sytuacja się odwraca, i zielone ma Głęboka, a muzyczna stoi.
@wombatlbn: obejrzałem to skrzyzowanie na gogle mapsach i IMO sygnalizacja świetlna jest po prostu błędnie ustawiona. Zielona strzałka dla Ciebie (jadąc z Głebokiej) powinna się zapalić tylko kiedy jadą auta "z dołu" - tzn. od Nadbystrzyckiej.

Teraz jest bez sensu. Skoro przy jadących w lewo z naprzeciwka masz warunkowy skręt w prawo to równie dobrze można dopuścic warunkowy przejazd prosto i tak będzie kurs kolizyjny.

Jeżeli masz możliwość to zgłoś to
To skrzyżowanie faktycznie jest zastanawiające. Jeżdzę tamtędy bardzo często, z różnych stron skrzyżowania. Generalnie stosuje się do zasady 1) tzn. mając zieloną strzałkę puszczam wszystkich innych. Natomiast jadąc od strony Nadbystrzyckiej w lewo w Głęboką jadę przed pojazdami z Narutowicza, często jednak zdarzają się sytuacje gdzie jadący od Narutowicza wymuszają pierwszeństwo, myśląc że muszę ich puścić bo są z prawej