Wpis z mikrobloga

Może jest tu jakiś mirek weterynarz?

Mam pytanie, ostatnio co idę na spacer z psem to łapie on kleszcza, ja szybko je usuwam, ale w tym tygodniu złapał już cztery. Czy muszę psa jakoś zaszczepić, czy coś w tym stylu żeby nie zachorował? Wiem, że można dać jakąś maść żeby te kleszcze się nie łapały i to dzisiaj zrobię. Pies zachowuje się normalnie, ma apetyt i dobry humor.

#pytanie #psy #weterynaria #weterynarz #kleszcze
  • 27
@MrTofu: mój rok temu złapał bebeszjoze i się prawie przekręcil.

Było to w kwietniu zeszłego roku i podobno był to już 4 przypadek wtedy, gdzie normalnie w rok tyle mają często.

Wiec ja się sram juz na widok kleszczy
@pablonzo: pies zainfekowany babeszjozą jest osowiały, mało ruchliwy, nie cieszy się jak normalnie na twój widok, praktycznie nic nie je i nie pije. Poważnym stadium choroby to już postępująca żółtaczka(żółte białka oczu, żółta skóra), mało lub wcale nie oddaje moczu
@Rymbaba: No to mój pies nie ma takich objawów, zachowuje się normalnie, cieszy się, je i pije. Ale i tak chyba pójdę do weterynarza bo mam obawy, może po prostu jeszcze nie zachorował ale to nastąpi? Sam już nie wiem ()

@SzlachcicPolny: I co, pies dostał szczepionkę czy jakąś odtrutkę?
@pablonzo: ogólnie osowial, przestał jeść i pić, nerki przestawaly pracować, mało sikal i takim bardzo ciemno żółtym.

Z leczenia to pamiętam tylko krolpowki podskorne bo w żyły się nie dało wbić. I walkę o nawodnienie i wyplukanie nerek.

Ogólnie w krwi było strasznie dużo albo mało białych krwinek, że podejrzewano nowotwór nawet, ale z czasem się wyrownalo.

Szczerze nie polecam, bo przykro jest wynosić silnego amstaffa na siku bo sam nie
@pablonzo: możesz się przejść ale moim zdaniem nic Ci lekarz innego nie powie. Moja żona jest weterynarzem u siebie mam 6 psów i kota - tylko przy tym co wcześniej napisałem warto się za leczenie poważniejsze brać
@hpiotrekh: ogólnie przy żółtaczce już tak choroba siada na wątrobę, że ciężko jest powiedziec czy zwierz z tego wyjdzie. Swojego pudla na kroplówkach i zastrzykach trzymaliśmy prawie 2 tygodnie. Do dziś(2 miesiące po zakazeniu) żre specjalną karmę żeby wątroby nie obciążać.
@pablonzo: na zdjęciu imo najlepsza szczotka do wyłapywania kleszczy, jesli ma gęstą sierść dobrze jest się wyposażyć w furminator( wyczesuje podszerstek - przy okazji w lato psu jest zdecydowanie chłodniej a zwykłą szczota tego nei usuniesz bo to martwy włos przylegający bezpośrednio do skóry), nie kap też psa za często bo niszy to jego naturalna ochronę wytworzoną przez gruczoły
źródło: comment_9GbWUowfOCxRLRpSQcz4yWfk4egw9luT.jpg
@pablonzo: ja mam Amstaffa. Czy długo to nie wiem, mniej niż tydzień. Ale mój miesiąc wcześniej też był poważnie chory i myśleliśmy ze to może nawrót tamtej ma. Ale jak było coraz gorzej to do weta, krew i wychodziło powoli co mu jest
@pablonzo: Po pierwze nie dawaj mu zadnych dziwnych srodkow poza frontline. Raz w miesiacu nakraplasz na kark (nie glaszcz go przez 24h) i z glowy. Nie jest to masc, tylko plyn. Dodatkowo mozesz kupic cos do spryskiwania psa przed pojsciem do lasu - jakas ochrona przed komarami itp - moj pies kiedys byl tak pogryziony przez te gowna ze goraczki dostal i musialam dac mu zastrzyk. (domowa psia apteczka jest przydatna
@fuurikuuri: Amstaffa/Stafforda. Kurczę, trochę mnie nastraszyłaś ;<

Jutro przed wyjściem dam mu ten płyn, więc będę zapobiegał. Mam nadzieję, że po tych kleszczach, które miał nic mu nie będzie. Jednego usunąłem dopiero po dobie, 3 kolejne dosłownie po paru minutach.

Czesałem go furminatorem dzisiaj przed kąpielą, dobrze go obejrzałem, nie wydaje mi się żeby gdzieś były kleszcze. Te, które złapał to od razu zostały usunięte, nawet nie zdążyły się wbić tylko
@pablonzo: To nie jest jakis ogromny problem. Dla spokoju mozesz sprawdzic sobie w sieci czy w twojej okolicy jest duze zagrozenie odkleszczowymi.

Strach to dopiero jest w usa. W stanie w ktorym mieszkam 99% kleszczy przenosi "lime", a komary przenosza heartworms u psow. Na wszystko non stop trzeba dawac ochrone... :/ a zdjec do heartworms nawet nie sprawdzaj w okolicy posilku.