Wpis z mikrobloga

Jak dwa lata temu miałem stratę w picie a rok temu nie robiłem żadnych ruchów i nie złożyłem pita to w tym roku mogę tą stratę sprzed dwóch lat odliczyć?

#gielda #podatki #pit
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Promymir: tak :) Jedynie w przypadku kryptowalut mogą się przywalić i poprosić o złożenie korekty z przepisaniem wartości. W przypadku zwykłych akcji można jak najbardziej mieć "lukę" jako, że przepis stanowi o stratach z 5 ostatnich lat.
Dla krypto jest mowa o niewykorzystanych stratach z ostatniego roku.
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: a jest tam jakiś zapis o 'połowie strat' czy to znaczy, że jak 2 lata temu miałem stratę 10k, to za zeszły rok mogę odliczyć tylko 5k i kolejne 5k w kolejnym? Czy to jakieś urban legends i można od razu wszystko?
  • Odpowiedz
@Einaudi: z tym 50% to nie taki ubran legend ale po prostu "nie do końca prawda" od 2019 roku.
Jeśli np. w tym roku masz zysk 8k to możesz odliczyć 8k i zostaje Ci 2k do odliczenia. Chodzi o to, że w kolejnych latach można już tylko z danego roku skorzystać maksymalnie w 50% (oryginalnej wartości).

Przykład:
2023 - strata 20 000PLN
2024 - zysk 2 000PLN możesz odliczyć 2000PLN
  • Odpowiedz