Wpis z mikrobloga

#demografia

Dzietność w wielu powiatach spada w bardzo szybkim tempie. Współczynnik dzietności między 2021 a 2023 rokiem spadł nawet o 0,4 w powiecie bieruńsko-lędzińskim z ~1,52 do ~1,12. W wielu powiatach ten spadek doprowadził do przebicia tej krytycznej bariery 1,0 jak np. w powiecie lubańskim gdzie dzietność spadła z 1,24 do 0,88 w dwa lata. Powiatów z dzietnością poniżej 1,0 jest już kilkadziesiąt w całej Polsce. W tym roku wszystko wskazuje na to, że takich powiatów będzie już bliżej połowy. W połączeniu z wysokim odsetkiem wyjazdów za granicę czy do dużych miast to za 20 lat tam zostaną sami starcy i urzędnicy.
polska_powiatowa - #demografia

Dzietność w wielu powiatach spada w bardzo szybkim te...

źródło: 5ed56d1f04e72_o_medium

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale czy to dobrze, czy źle?


@marcez: źle. Niektóre powiaty nie będą miały pieniędzy na infrastrukturę. Co więcej migranci będą raczej ściągać do dużych miast.
  • Odpowiedz
źle. Niektóre powiaty nie będą miały pieniędzy na infrastrukturę


@Klimbert: Już nie mają - wiele gmin żyje z janosikowego, a jedyne inwestycje pojawiają się z programów celowanych w stylu https://www.gov.pl/web/premier/VI-edycja-RPIS-dla-bylych-PGR Tam dopłata wynosiła aż 98%, bo te gminy są tak zapóźnione.

te wszystkie domy czy kamienice niesprzedawalne i niszczejące to będą straty w bilionach złotych


@polska_powiatowa: Bloki w byłych PGR już są po 1-2k PLN/m^2 i nie ma
  • Odpowiedz
  • 3
@polska_powiatowa Następne pokolenia będą żyły gorzej, czy lepiej? Ile docelowo ma liczyć Polska aby nie było nas za dużo? Czy lepiej dobrze wychować 2 dzieci, czy byle jak 12? Czy to ze teraz nas ubywa oznacza że tak cały czas będzie? Chciałbym zobaczyć jakieś badania na ten temat, a nie tylko chipanie ojojoj, co to będzie bo się pozmieniało i nie jest tak jak bylo kiedyś...a przecież kiedyś to było.
  • Odpowiedz
@marcez: nigdzie nie znajdziesz badań na ten temat bo to nowa sytuacja w skali świata gdy bez wojen czy chorób populacja w miastach jest dziesiątkowana

a jak będą żyły następne pokolenia skoro mieszkania w dużych miastach są poza ich zasięgiem finansowym a im zostaną do utrzymania domy po dziadkach i rodzicach wymagające dużego wkładu w remont?
  • Odpowiedz
Czy lepiej dobrze wychować 2 dzieci, czy byle jak 12


@marcez: żeby każdy wychował po te 2 dzieci, to byłoby dosłownie zajebiście i żadnego problemu by nie było. Obecnie ta liczba wynosi średnio 1.1, a trend jest nadal malejący.
  • Odpowiedz
Ale ogólnie tak - kto bywa na prowincji >50km od wojewódzkiego ten widzi co się dzieje, trwa exodus.


@PfefferWerfer: mieszkam na prowincji, 100 km od wojewódzkiego. Najlepiej to nie jest, ale exodusem bym tego nie nazwał. Chociaż zależy też trochę od miejsca. Wioski te 20-30 km od miasta, te na lekki odludziu są faktycznie smutnym widokiem. Ale te blisko strefy przemysłowej, albo w okolicy samego mojego miasta wygląda to nieźle,
  • Odpowiedz
mieszkam na prowincji, 100 km od wojewódzkiego. Najlepiej to nie jest, ale exodusem bym tego nie nazwał. Chociaż zależy też trochę od miejsca. Wioski te 20-30 km od miasta, te na lekki odludziu są faktycznie smutnym widokiem. Ale te blisko strefy przemysłowej, albo w okolicy samego mojego miasta wygląda to nieźle, w ciągu ostatnich kilku lat rozrosły się one potężnie, a i w samym mieście się buduje (i sprzedaje) chociaż cały czas
  • Odpowiedz
tak, południowy zachód


@zmarnowany_czas: No to popatrz gdzie są ciemnoniebieskie pola i przyjmij, że nie dość że startowały z niskiego poziomu gęstości to jeszcze tracą procentowo szybciej niż reszta. Tam zaraz będą dzikie pola jak na kresach wschodnich xD

Polska północna: w warmińsko-mazurskim masz dziś gęstość zaludnienia 57 osób/km^2, podlaskie 57, lubuskie 70 osób, zachodniopomorskie 72. Jedynie pomorskie się broni z 129 osób/km^2.

Na południu: dolnośląskie 145 osób/km^2, małopolskie 226,
PfefferWerfer - >tak, południowy zachód

@zmarnowany_czas: No to popatrz gdzie są cie...

źródło: DcDGwxiXcAEZJf0

Pobierz
  • Odpowiedz
@polska_powiatowa: Nadal pozwalajmy na to, żeby centra przemysłowe i biurowe powstawały tylko w miastach TOP5. Mieszkam od 10 lat w Olsztynie, niby niewielkie miasto powiatowe ale widać straszny regres w ilości pracy niefizycznej. Firmy zwijają całe działy i przenoszą je do Warszawy/Gdańska, na miejscu niedługo zostaną tylko magazyny i Michelin i Citibank, który płaci ludziom na miejscu 2-3 tysiące mniej za tą samą pracę niż ich odpowiednikom w Warszawie.

Jakoś
  • Odpowiedz