Wpis z mikrobloga

#matematyka #historianauki #historia #rzym

Czy Rzymianie mieli istotny wpływ na rozwój matematyki? Nigdy nie słyszałem o żadnym rzymskim matematyku, europejczycy swoją matematykę oparli na greckiej i głównie arabskiej (lub arabskich przekładach tekstów hinduskich i greckich, na jedno wychodzi). Po Rzymie Europa odziedziczyła z tego co wiem to tylko system zapisu liczb (dość niepraktyczny tak na marginesie), który później i tak zamienili na arabski. Na wiki w artykule o historii matematyki jest tylko wzmianka ( i to mało okazała), po wpisaniu w google w większości wyskakują artykuły o rzymskim systemie zapisu liczb.

Więc jak to było, rzuci ktoś trochę światła na tę sprawę ;) ?
  • 12
@Khrone: Też obił mi się o uszy taki pogląd. Inżynieryjne osiągnięcia Rzymian można wymieniać z marszu.

@valdo: Dzięki, tak właśnie mi się wydawało. Chociaż to trochę dziwne, to chyba jedyna wielka cywilizacja, która nie posunęła do przodu tej nauki.

I tu rodzi się drugie moje pytanie: co stało się z grecką matematyką po podboju przez Rzymian? Rozwijała się tak samo lub podobnie jak wcześniej czy zamarła? Bo greccy matematycy o
@valdo: Dzięki za odpowiedź. Tak w ogóle to myślę sobie, że historia nauki jest mocno zaniedbana w szkole. Jedyne z czym się spotkałem to krótkie biografie uczonych na marginesach podręczników od fizyki czy matematyki, na historii zazwyczaj cisza o tym.
@Kampala: nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale po krótkim namyśle, to masz chłopie 100% racji

w samej matematyce jest wiele barwnych postaci, np. Cauchy, który dla laika jest wybitnym matematykiem, a w praktyce był kawałem #!$%@?, który wykorzystując koneksje kradł pomysły młodych matematyków.
@valdo: Raczej nie ma reguły, że jeśli ktoś jest porządnym naukowcem to musi być porządnym człowiekiem. O twierdzeniu Fermata słyszałem, ale tylko w kontekście tej historii z dowodem, na który nie starczyło marginesu. Bo z matematycznego punktu widzenia zdecydowanie nie jestem na tym poziomie wiedzy.
@Kampala: WTF z matematycznego punktu widzenia jest trywialne do zrozumienia :)

Ano, nie musi być porządnym człowiekiem, ale prawda jest taka, że wiele ze znanych dzisiaj twierdzeń Cauchego to tak naprawdę efekt pracy innych osób, a on to ukradł po prostu.
@valdo: mówię o dowodzie, bo ktoś to udowodnił w XX wieku już. Jak patrzyłem na wiki to zahacza o działy matematyki jakich w życiu nie przerabiałem.

@michelney: Wiele z przejętych wynalazków czy odkryć Rzymianie ulepszyli, jak np. cement czy balistę. Co do osiągnięć inżynieryjnych miałem na myśli głównie rzymskie budownictwo. Tutaj wnieśli wiele nowego, poza tym skala na którą budowano w imperium i jakość tych budowli zasługuje na uznanie.
@Kampala: ano generalnie zagadnienia związane z dowodem to ogarnia raptem parę osób na świecie :D

Ja próbowałem coś z tego zrozumieć, ale równie dobrze mógłbym czytać chiński elementarz - wiedziałbym dokładnie tyle samo.