Wpis z mikrobloga

Mam taki sprzęt:
procesor AMD Ryzen 7 5800X
pamięć G.Skill 16GB 3600Mhz CL16
grafika AMD Radeon RX 6900 XT
płyta Gigabyte B550 Aorus Master
dysk ADATA 2TB SX8200 Pro

Powoli zaczyna brakować mi miejsca na dysku. Moja płyta ma co prawda 3 złącza na dyski SSD NVMe, ale rozwiązane jest to w ten sposób, że jak zainstaluję jednocześnie więcej niż jeden dysk NVMe, to złącze PCI-E od grafiki przestanie "pracować" w trybie 4.0 x16 tylko przestawi się na 4.0 x8.

Teraz nie wiem co robić. Kupić kolejny dysk NVMe (tym razem 4TB) i używać dwóch jednocześnie kosztem minimalnego spadku wydajności w grach (oglądałem różne testy, w teorii PCI-E 4.0 x8 nie powinno ograniczać grafiki, w praktyce w niektórych tytułach spadki dochodzą do 10 klatek), kupić NVMe 4TB a stary 2-terabajtowy schować do szuflady na zasadzie "może kiedyś się przyda" czy kupić dużo wolniejszy dysk SSD SATA 4TB w podobnej cenie co wydajniejszy NVMe i korzystać z niego równolegle z obecnie posiadanym 2TB NVMe bez wpływu na wydajność grafiki (na 2TB NVMe zostałby system i kilka gier/programów, 4TB SATA robiłby tylko jako magazyn na gry/programy/zdjęcia).

Mam swój typ, ale jestem ciekaw zdania mirków.

#pcmasterrace

Która opcja najlepsza?

  • 2 dyski NVMe naraz i nieco gorsza wydajność grafik 20.2% (17)
  • 1 dysk NVMe, drugi do szuflady 9.5% (8)
  • 1 dysk NVMe, 1 SATA bez wpływu na grafikę 70.2% (59)

Oddanych głosów: 84

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

nie lepiej ci już iść w AM5? nie wiele więcej a masz to samo i ciut ciut o większej wydajności, ale za to bardziej przyszłościowa podstawka.


@OscarGoldman: xD chłop chce wymienić dysk bo mu miejsca brakuje, a ten już mu wrzuca do koszyka nową płytę główną i procesor razem z wymianą RAM, bo AM5 i DDR4 jest 1 na 50 płyt dostępnych.

Uj, wal to, zamiast samego dysku wymień cały
  • Odpowiedz
  • 2
@OscarGoldman: Nie chcę jeszcze zmieniać platformy. Wydajność obecnego zestawu w zupełności mi wystarcza. Póki co w zasadzie wszystkie gry ogrywam na Ultra w 1440p bez potrzeby zmniejszania detali, myślę że spokojnie dociągnę tym co mam do AM6. Nawet w Jedi Survivor czy Hogwarts Legacy gdzie ludzie narzekają na spadki wydajności spokojnie grałem w 80-100 klatkach (pisane z pamięci) z dropami do 60 tylko w niektórych bardziej zatłoczonych miejscach (tu bottleneckiem
  • Odpowiedz
@vegeciak: adapter tani jest pci 4. Z c bym dał spokój z racji specyfikacji i opóźnień / czas dostępu. A swoją drogą testy patrzyłeś tej konkretnej karty z tym cpu? Jak nie to będziesz mógł przeprowadzić ( ͡° ͜ʖ ͡°) a potem do adaptera najwyżej:p
  • Odpowiedz
złącze PCI-E od grafiki przestanie "pracować" w trybie 4.0 x16 tylko przestawi się na 4.0 x8.


@vegeciak: u mnie na 6700 xt nie ma różnicy. Może 3 fps w skali na 144. Są porównania na YouTube sprawdź sobie.

Nie mniej bym kupował dysk normalnie na sata. Przecież będzie Ci normalnie działać. Nvme to głównie na system I gry się poleca, ew. Tam gdzie produkujesz pliki
  • Odpowiedz
  • 1
@vegeciak masz na dole sloty 1x. Możesz kupić adapter z tego na nvme

Ogólnie to jest problem konsumenckich AMD i Intel. Udostępniają 24 (4 na chipset) linie pcie z czego 16 bierze GPU...
  • Odpowiedz
@vegeciak przecież masz zapewne jakieś pcie jeszcze wolne. Dysk m.2 w karcie-przejsciwoxe za 10zl do slotu pcie i gotowe. W zaleznosci co masz wolne X1, X4 to najwyżej będzie troszkę wolniejszy SSD.
  • Odpowiedz
  • 0
@Grzesiek_astronaut2: Pierwszą odpowiedź po sugestii o adapterze lub podłączeniu USB pisałem na gorąco zaskoczony tym pomysłem, po chwili zastanowienia sam odpuściłem temat USB ale już nie pisałem o tym kolejnego komentarza. Nie zwracałem nawet uwagi na opóźnienia i czas dostępu, co właśnie na kwestię "specyfikacji" i tego jak taki dysk byłby widoczny w systemie (jako podłączone USB a nie "normalny" dysk zainstalowany w komputerze). Aktualny został pomysł adaptera PCI-E.

Testów tej konkretnej karty nie znalazłem, ale widziałem testy podobnego wydajnościowo RTX 3080 i tam spadki wydajności były widoczne (tzn. w niektórych grach na granicy błędu, ale w niektórych potrafiły dobijać np. do 30 klatek w FHD i do 10 w 1440p).

Dziękuję za
  • Odpowiedz
@vegeciak: Na x570/x670 czasami podpinają dodatkowe m2 nie pod cpu ale pod chipsety. x570/x670 to tak naprawdę 2 chipsety z b550/b650 podpięte jeden za drugim.

Wtedy jest cpu -- PCIE 3.0 4x line ---> chipset 1 -----> dodatkowe m2

chipset 1 ----> chipset 2 ----> dodatkowe
Szala - @vegeciak: Na x570/x670 czasami podpinają dodatkowe m2 nie pod cpu ale pod ch...

źródło: obraz_2024-09-27_135023562

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
Kwestia taka, że nadal ostatecznie jesteś ograniczony do prędkości 4x dla wszystkich urządzeń.


@Szala: Wszystkich dodatkowych urządzeń.

Jeśli dobrze czytam schemat, to na x570 można mieć pełną moc GPU, pełną moc dysku systemowego i x4 dzielone na resztę urządzeń. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników, ale do użytku domowego powinno wystarczyć.

Piszę to offtopowo, bo nie planuję wymiany płyty. Ograniczenia B550 znałem i wybrałem ten chipset świadomie,
  • Odpowiedz
  • 0
@Grzesiek_astronaut2: @Szala Jeszcze raz dziękuję wszystkim za dyskusję, porady, sugestię dotyczącą adaptera i ogrom głosów w ankiecie.

Ja póki co skłaniam się bardziej ku dyskowi SATA, ale jak będzie czas pokaże. Jak tak sobie myślę, to te teoretyczne 500/500 MB/s SSD SATA na magazyn na gry powinno starczyć, a chyba nie chcę zaburzać przepływu powietrza i częściowo zasłaniać wentylatora od GPU (może jestem przewrażliwiony, ale tak teraz rzuciłem oko
  • Odpowiedz