Wpis z mikrobloga

Cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Koszalina, który odwiedziłem w ramach projektu "Miasta stojące murem"treść pogrubiona**. Miasto pierwotnie miało około 1600 metrów, a do dzisiaj przetrwało ponad 400 metrów, z tym że na sporym fragmencie znacznie obniżone.

Link do znaleziska**

Najciekawsze atrakcje Koszalina:
- Budowę murów obronnych w Koszalinie rozpoczęto po nadaniu mu praw miejskich, a całość ukończono w XIV wieku. Długość murów obronnych wynosiła około 1560 metrów, a w całej długości znalazło się 46 baszt łupinowych oraz trzy bramy miejskie. Po pożarze w 1718 roku mury zaczęły być rozbierane, a materiał z nich wykorzystywano do odbudowy miasta. Grubość obwarowań u podstawy dochodziła do 1,3 metra, a wysokość do 7 metrów. Miasto posiadało trzy bramy miejskie Młyńską od północy, Wysoką od południa i Nową od zachodu. Wszystkie bramy zostały rozebrane w XIX wieku. Do dzisiaj zachowało się ponad 400 metrów, które możecie zobaczyć przy ulicy Marii Ludwiki oraz na wschód od Młyńskiej, innymi słowy w północnej części linii obwarowań.
- Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP zbudowano w latach 1300-1333 w stylu gotyckim. Od 1534 roku przejęła go społeczność protestancka na kolejne ponad 400 lat. Mimo licznych wojen i pożarów świątynia przetrwała do czasów współczesnych, z wyjątkiem kaplic, które zlokalizowane były w pobliżu wież. Z wyposażenia kościoła do dzisiaj zachował się XIV wieczny gotycki krucyfiks, figury świętych z początku XVI wieku oraz chrzcielnica z XIII wieku.
- Kaplica św. Gertrudy powstała w XIV wieku i początkowo pełniła funkcje szpitalne. W XVI wieku została przejęta przez protestantów. W 1735 roku mieścił się tam skład amunicji. Obecnie kaplica należy do najcenniejszych gotyckich zabytków w regionie.
- Dom Kata w Koszalinie należy do najciekawszych miejskich atrakcji. Zbudowano go w stylu gotyckim w XV lub na przełomie XV i XVI wieku. Kat egzekucje przeprowadzał na wzgórzu wisielców lub na rynku. Ostatnia egzekucja była wykonana w 1893 roku, a sam dom był zamieszkany do lat trzydziestych XX wieku. W 1945 roku został uszkodzony, ale odbudowano go.
- Dawny klasztor cysterek w Koszalinie zlokalizowany jest przy Mickiewicza. Zbudowano go w stylu gotyckim w XIII wieku. W okresie reformacji siostry zostały zmuszone do opuszczenia miasta, a sam klasztor popadł w ruinę, ale w późniejszych stuleciach odbudowano go. Pierwotnie pełnił funkcję kościoła zamkowego, a obecnie jest świątynią prawosławną.

https://wykop.pl/link/7537139/koszalin-projekt-miasta-stojace-murem

------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw plusa pod odpowiednim komentarzem poniżej :)

#antekpodrozuje #polska #zachodniopomorskie #koszalin #turystyka #podroze #podrozujzwykopem #wakacje #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #architektura
antekwpodrozy - Cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Koszalina, który odwiedziłem w ramach ...

źródło: 000a

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No, gdyby porównać wszelkie statystyki to na tym terenie chyba najlepiej widać jak nędzne jest polskie oddolne zarządznie. Lata świetności w czasach gdy mówiono tam tylko po niemiecku, potem jedynie co dobre to pobudowane z decyzji z centrali PZPR, a ostatnie trzydzieści lat to nędza i wymieranie. Mury? A mury runą, runą, runą na na na na na. Alkohilik Kaczmarski ze splagitowanego tekstu z Półwyspu Iberyjskiego. Powiedzmy sobie wprost: Polak BAAAARDZO rzadko
  • Odpowiedz
@Poludnik20: bez przesady. Przedwojenny Koszalin to miasto raczej biedne i niezbyt rozwinięte. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia śródmieścia- małe kamieniczki, jakieś dobudówki, chlewiki. Przemysł w postaci browaru i papierni i wojsko i administracja jako najwięksi pracodawcy. Mimo wszystkich niedoskonałości Koszalin współczesny to zupełnie inny świat.
  • Odpowiedz