Wpis z mikrobloga

Większość z was pewnie się zastanawia, ile pieniędzy tak naprawdę można zarobić na uczestnictwie w tzw. marketingu sieciowym vel MLM? Postaram się to oszacować na podstawie sprawozdań finansowych jednej ze spółek działającej w MLM. Weźmy na tapet firmę, która od jakiegoś czasu stara się bardzo agresywnie rozszerzyć swoją działalność w Polsce poprzez rekrutację nowych członków - iGenius. Widzieliście na tagu #frajerzyzmlm posty ze zdjęciami z instagrama z drogimi samochodami, egzotycznymi wakacjami albo markową biżuterią i przechwałkami "zarobkami z krypto i forex"? Wszyscy ci ludzie nagabujący do dołączenia do iGenius należą do organizacji GameChangers Polska, która sama przyznaje na ich stronie, że jest "społecznością stworzona wokół iGenius. Korzystamy z narzędzi iGenius, pomagamy, organizujemy szkolenia, działamy razem i dostarczamy dodatkową wartość opartą o prawdziwych ludzi.".

Oficjalnie iGenius to firma oferująca szkolenia i usługi edukacyjne, głównie z zakresu finansów, inwestycji, kryptowalut. Mniej oficjalnie to jedynie przykrywka do szemranej aktywności polegającej na nieregulowanej sprzedaży dostępu do m.in. produktów inwestycyjnych służących do pasywnego inwestowania takich jak boty, które automatycznie dokonują transakcji na giełdzie kryptowalut. Warto dodać, że w tym momencie SEC, czyli Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
Przed iGenius ostrzega także UOKiK, ponieważ struktura firmy przypomina piramidę finansową, gdzie zarobki pochodzą głównie z wprowadzania nowych uczestników do struktury.

Wprowadzenie mamy za sobą, przejdźmy do sedna.

iGenius jest spółką córką InvestView, która jako spółka notowana na giełdzie musi raportować wyniki finansowe do SEC. Posłużę się raportem rocznym za 2023 rok oraz raportem za drugi kwartał 2024 roku. Żeby to maksymalnie skrócić, wypunktuje najważniejsze kwestie i założenia.

1. Mimo że InvestView posiada parę spółek zależnych, najistotniejszą jest właśnie iGenius, który w 2023 roku był odpowiedzialny za ponad 80% przychodu, który generują *opłaty za subskrypcje* do ich "platform edukacyjnych".

2. W roku 2024 do końca drugiego kwartału, tzn. do 30 czerwca 2024 roku przychody z opłat za subskrypcje stanowiły już 89% wszystkich przychodów.

3. Członkowie iGenius zyski osiągają z prowizji zależnej od tego, na którym poziomie piramidy się znajdują. Szczegóły wyliczeń możecie znaleźć tutaj. Kwoty prowizji możemy znaleźć pod nazwą "Commissions" w raporcie. Za 2023 rok kwota wyniosła prawie 32 miliony dolarów.

4. Liczba wszystkich członków iGenius nie jest znana, firma nazywa ich "independent distributors", ale nie podaje żadnych liczb. Spróbujmy podejść bardzo optymistycznie do tego i przyjąć proporcje z ruchu internetowego na stronie iGenius opis odnośnika, czyli że polska społeczność stanowi jakieś 25% wszystkich członków (wydaje się optymistyczne).

Z powyższego wynika, że za rok 2023 iGenius musiał wypłacić w Polsce jakieś 8 milionów dolarów prowizji, przyjmując że koszt dolara to 3.9 PLN wychodzi 31.2 miliona złotych. Gamechangers chwali się, że jest ich ponad 2300 osób, ale na ostatnim szkoleniu wedle treści na instagramie było około 1000 ludzi. Przyjmijmy, że to stałi członkowie. Wynika z tego, że średni roczny zarobek to 31200 złotych. Ale musimy jeszcze odliczyć koszt miesięcznej subskrypcji, która wynosi $175! Zatem zarobek miesięczny przeciętnego piramidziara to ledwo 1900 zł. To tyle w temacie bycia milionerem, sensowne pieniądze zarobią tylko osoby z topu.

#frajerzyzmlm #scam #mlm #igenius #gamechangers
Markowowski - Większość z was pewnie się zastanawia, ile pieniędzy tak naprawdę można...

źródło: igenius

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Markowowski:
Zrobiłeś szczegółową analizę ale nie o to w tym chodzi.
Tam 90% ludzi traci kasę, 9% zarabia poniżej średniej krajowej a 1% powyżej średniej krajowej.
Do piramidy nie wejdziesz ty ani ja. Tak samo jak ty i ja nie wpłacimy na konto Rydzyka.
Tak jak Rydzykowi płacą głównie emeryci czyli ludzie zdesperowani którzy uważają że za kasę jest szansa na dalsze życie po śmierci tak samo do piramidy wchodzą
  • Odpowiedz
  • 108
do piramidy wchodzą ludzie totalnie zdesperowani którzy nie mają zawodu ani żadnych perspektyw.


@zaq22: Myślę, że większość to raczej osoby naiwne, a nie zdesperowane, chociaż tacy też się oczywiście znajdą. Dużo piramidziarzy to osoby bezdzietne, które mają mniej niż 25 lat. Na czym ma polegać ich desperacja? Widzę tu tylko naiwność.
  • Odpowiedz
@zaq22: @Markowowski dodam tylko, że kuzyn mojej żony, poczciwy, nie głupi, pracowity chłopak lvl 24-25, w to wlazł. Nawet byłem u nich (mieszka z mamą) jak w sobotę, 'był wyłączony', bo cały dzień miał szkolenie z 'motywacji ogólnej'.
Dodam, że chłopak dorastał w skrajnie przemocowej rodzinie i zwyczajnie jest życiowo złamany..
  • Odpowiedz
@Markowowski:

1. Jeśli chodzi o analizę to nie uwzględnia ona, że dochody pochodzą głównie od członków, czyli prędzej oni tracą 1800 zł miesięcznie niż zarabiają. Twoja kalkulacja zakłada, że pozyskują kasę spoza struktury, a to tylko jakaś część, pewnie mniejsza. Weźmy na oko pół na pół i uznajmy, że piramidziarz dokłada miesięcznie 900 zł. Brzmi wiarygodnie.

2. Często biorą się za to kobiety-matki, które zajęły się rodzicielstwem po brutalnym zderzeniu
  • Odpowiedz
@Markowowski: czyli załóżmy, że jestem dosyć majętnym człowiekiem, jeżdżę na wakacje 4 razy w roku, mam dwa auta które dla większości członków piramidy są tym celem dla którego w niej uczestniczą. Pcham miesięcznie 175 dolków i przy okazji jazdy do biedronki po bułki panamerą albo na Zanzibarze nagrywam storki które wabią frajerów, klika mi się to, frajerzy Mariusze walący 12tki w robocie i Julki fryzjerki po zecie dołączają - ja
  • Odpowiedz
Dużo piramidziarzy to osoby bezdzietne, które mają mniej niż 25 lat. Na czym ma polegać ich desperacja?


@Markowowski: napisał ci kolega z czego - z tego że ch#ja umieją i ch#ja się nauczyli w szkole. Prawdopodobnie mają za sobą już jakieś pierwsze doświadczenie zawodowe i dostali pierwsze niskie wyplaty.

Mają przed sobą perspektywę j#bania w fabryce smrodu przez kolejne 20 lat, aż spłaca jakiś kredyt i wyjdą na prostą albo
  • Odpowiedz
  • 11
@conamirko: Spoko, ja mam inną definicję desperacji. Dla mnie desperacja jest wtedy, gdy masz chore dziecko albo nie masz jak go utrzymać i potrzebujesz na g---t pieniędzy.

Jest mnóstwo osób mających niskopłatną pracę, ale nie wpadają w sidła scamerów. Dlaczego? Bo nie są naiwni.
  • Odpowiedz
@kishibashi:

1. Jeśli chodzi o analizę to nie uwzględnia ona, że dochody pochodzą głównie od członków, czyli prędzej oni tracą 1800 zł miesięcznie niż zarabiają. Twoja kalkulacja zakłada, że pozyskują kasę spoza struktury, a to tylko jakaś część, pewnie mniejsza. Weźmy na oko pół na pół i uznajmy, że piramidziarz dokłada miesięcznie 900 zł. Brzmi wiarygodnie.


Nie rozumiem. Analizujemy po prostu koszty iGenius, a nie dochody. Firma musi wypłacić osobom rekrutującym prowizję. Z tej prowizji oni muszą oczywiście opłacić swoje subskrypcje, ale odjąłem tę
  • Odpowiedz
@Markowowski głównie wchodzą w to osoby zwyczajnie głupie, skrajnie naiwne czasem chciwe. Miałem w pracy typa który zarabiał 3,5x minimalna krajowa. Wkręcił się w Futurenet, FutureCoiny - później kolejne piramidy a teraz zajmuje się „plazmatiką”. Na nic zdawały się ostrzeżenia przychylnych kolegów z pracy. W końcu się zwolnił z roboty… bo narobił sobie wrogów szczekając na wszystkich życzliwych kolegów z pracy którzy go ostrzegali i wciągając co naiwniejszych z zakładu pracy
  • Odpowiedz