Wpis z mikrobloga

@Hmrogrz: u mnie obligacje są tylko częścią portfela, tą o najmniejszym ryzyku więc cały czas będę regularnie dokupował, tak samo jak zamierzam cały czas dokładać do portfeli akcyjnych.
  • Odpowiedz
@banzi nie wiem czy rozumiem. przy kredycie 5% oszczędność masz taką samą, jakbyś miał na lokacie 6.17% (różnica wynika z podatku belki, który masz na lokacie, a której nie masz przy nadpłaceniu kredytu). jesli jesteś w stanie ulokować lepiej niż 6.17%, warto to robić. obecne TOSy dają po 3 latach średnio rocznie 6.31%, więc będę jeszcze kupował
  • Odpowiedz
@tanczespiewamrecytuje: @powodzenia ROS, EDO, ROD - mają odroczony podatek do czasu sprzedaży (a więc odsetki nie podlegają belce) więc "oprocentowanie/0.81=x." nie jest do końca prawdą.

+ jeśli opakujecie to w IKE to odkładacie belkę jeszcze bardziej w czasie, więc da się wyciągnąć % jeszcze więcej
  • Odpowiedz
@walesuchary we wzorze oprocentowanie/0.81=x w miejsce oprocentowania wpisuje oprocentowanie kredytu, nie obligacji.
następnie porównuje to z oprocentowaniem obligacji, ale uwzględniając kapitalizację. czyli TOSy oprocentowane 5.95% liczę jako oprocentowane 6.31%, bo tyle wyjdzie po 3 latach
  • Odpowiedz
@powodzenia: W ogóle nie uwzględniasz jako zysku faktu że w przypadku obligacji masz do dyspozycji np. 100k gdyby było potrzebne a w przypadku kredytu te pieniądze znikają? Do tego możliwa obniżka stóp w jakimś tam niedługim czasie, szczególnie że jak USA obniży to wymusi także obniżkę na UE i Polsce.
  • Odpowiedz
@Parmenides69 biorę pod uwage to, że przy obligacjach dalej mogę obracać tymi pieniędzmi. dlatego jeśli mi się zrówna zysk z obligacji i kredytu, to nadal wybiorę obligacje. natomiast co do stóp procentowych, to jeśli spadną, to w zasadzie dla mnie na minus, bo za spadkiem stóp pójdzie spadek oprocentowania na obligacjach i lokatach. a kredyt mam na stałych więc w tej kwestii nic się nie zmieni
  • Odpowiedz
pójdzie spadek oprocentowania na obligacjach


@powodzenia: Jeżeli wziąłeś stałoprocentowe czy indeksowane inflacją to nie (choć mniej lub więcej stopy są powiązane z inflacją). Też tutaj dość unikalna sytuacja bo kredyt stałoprocentowy więc faktycznie spadek stóp raczej na plus niczego nie zmieni. Ja mówię z perspektywy kogoś kto ma zmiennoprocentowy kredyt + stałoprocentowe obligacje troszkę niżej brutto niż kredyt i po prostu jestem gotów zapłacić ten 0,5%-1,5% rocznie żeby mieć te
  • Odpowiedz