Wpis z mikrobloga

Koszt budowy kolei dużych prędkości w Polsce jest szacowany na około 80 mld zł, ale już dziś można założyć, że w rzeczywistości będzie znacznie drożej. Bo nigdzie w Europie nie udało się dotrzymać planowanego kosztu tego typu inwestycji i średnio jest on o jedną czwartą większy niż zakładany.

Gdybyśmy tylko mogli gdzieś znaleźć te 80mld ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#koleje #transport
Czoso - Koszt budowy kolei dużych prędkości w Polsce jest szacowany na około 80 mld z...

źródło: 70mld

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Czoso: #!$%@? prawda, w Polsce kolei dużych prędkości wcale nie przekroczy założonego budżetu, a to z bardzo prostej przyczyny, ponieważ nigdy nie powstanie, no chyba że będzie się liczyć zarząd, prezesi, zastępcy, rzecznicy, zastępcy rzeczników to może i tak, ale o koszty samej kolei nie musimy się martwić
  • Odpowiedz
  • 1
@zajencow:

zwróć uwagę, że zrównujesz nominalny koszt programu redystrybucji (a więc przewalenia kasy przez rząd z kieszenie podatników pl do części podatników i ten pieniądz będzie dalej krążył,


Zwróć uwagę, że koleje to infrastruktura wybudowana na lata, które zwiększa potencjał ekonomiczny kraju.

Te 70mld na 800+ to kosztu jednego roku tylko. Za 10 lat rachunek to 700mld.
  • Odpowiedz
Wiadoo, całe 80mld wróci do gospodarki. Nic z tego nie zostanie wydaje na produkty, które mają siedziby w innych krajach albo na wakacje w innych krajach. 100% kapitału wróci do Polski. Mówię ci mordo, tak jest. PiS tak mówił więc musi to być prawda.


@Czoso: Pojęcie masz widać o wychowaniu dziecka i kosztach z tym związanych. Ktoś sobie all inclusive z 800+ zrobi. xDDDDD dobry ananas jesteś. Tak, konsumpcja wspomaga
  • Odpowiedz
Myślałem, że jak dodam o gospodarce Niemiec, to ironia kopnie wykopków w dupę, a mam już tyle plusów xD

No cóż, jesteście elitą tutaj Xd


@PiccoloColo: No cóż, #!$%@? ironizować (do tego w #!$%@? sposób) na portalu na którym 99% wyskrobków pisze takie pierdy na serio. Ale niech ci będzie, że wszystkich przechytrzyłeś spryciarzu.
  • Odpowiedz
Najpierw 500 + sprawiło, że inflacja zjadła portfele Polaków, następnie 800 + #!$%@?ło kolej dużych prędkości. Prawdopodobnie w następnych latach 800 czy 1000 + nie pozwolił doścignąć gospodarki Niemiec.


@PiccoloColo: inflacja to akurat fundusz covidowy i wpompowanie dodatkowego rocznego PKB w rynek. Milion sekund to 12 dni. Miliard sekund to 32 lata. Sam fundusz covidowy to 190 mld. PFR 70 mld.

To quasifundusze pozabudżetowe, które nie są zdefiniowane przez ustawę o finansach publicznych. To jest prawdziwy nowotwór. Mamy 40 funduszy celowych, do tego 10 agencji wykonawczych, 10 instytucji gospodarki budżetowej i 96 osób prawnych, wśród których jest szereg dziwnych instytucji. Ogółem do ustawy budżetowej dołączonych jest 130 jednostek, a ponadto przeszło 20 funduszy przy BGK i PFR" - powiedział Dudek.

Prezes IFP wyliczył, że zadłużenie w samych tylko funduszach działających przy BGK wyniosło na koniec 2023 roku 350
  • Odpowiedz
  • 1
Pojęcie masz widać o wychowaniu dziecka i kosztach z tym związanych.


@MirekStarowykopowy:

Łykasz tę pisowskie tłumaczenie ekonomii jak pelikan. Wtyłumacz mi dlaczego inne europejskie kraje mają dużo niższe świadczenia na
  • Odpowiedz
@Gluptaki

> Najpierw 500 + sprawiło, że inflacja zjadła portfele Polaków, następnie 800 + #!$%@?ło kolej dużych prędkości. Prawdopodobnie w następnych latach 800 czy 1000 + nie pozwolił doścignąć gospodarki Niemiec.


@PiccoloColo: inflacja to akurat fundusz covidowy i wpompowanie dodatkowego rocznego PKB w rynek. Milion sekund to 12 dni. Miliard sekund to 32 lata. Sam fundusz covidowy to 190 mld. PFR
  • Odpowiedz
Łykasz tę pisowskie tłumaczenie ekonomii jak pelikan. Wtyłumacz mi dlaczego inne europejskie kraje mają dużo niższe świadczenia na dzieci?


Nie doścignęły pisowskich geniuszy ekonomicznych?


Łykaj więcej narracji Morawieckiego.


@Czoso: W sensie? Co to ma być za argument? To zaczyna brzmieć jakbyś bronił PiSu. xD To źle, że państwo wydaje pieniądze na pomoc swoim obywatelom? xD Wytłumaczę ci, że łżesz i manipulujesz co idzie zweryfikować w 5 sekund odpalając eurostat. xD
  • Odpowiedz
@MirekStarowykopowy

@PiccoloColo: 800+ weszło od tego roku, od tego roku również mamy "urealnianie" projektu CPK. Chronologia się zgadza. Zresztą jakie to ma znaczenie, nie rzucaj się już. #!$%@? żartujesz a potem drukujesz sobie dyplom śmieszka. xD


Jakby brać pitolenie do kamery za fakty, to może i tak, ale Kolej to inwestycja wieloletnia, a libkowa fiskalizacja dla libka zawsze >>> drukara. Poza tym modernizacja trakcji, to bardziej kwestia coroczna, a
  • Odpowiedz
  • 1
@MirekStarowykopowy:

Tak, źle, bo przez to, że jest przeżarte na 800+, nie ma na koleje, wojsko i energetykę?

Rany, myślałem, że pisowcy jesteście mniej głupi, ale wciąż mnie zdumiewacie.
  • Odpowiedz
Najpierw 500 + sprawiło, że inflacja zjadła portfele Polaków

@PiccoloColo: masz jakieś źródło na te bzdury? bo ja mam dane, ktore temu przeczą.
Od momentu wprowadzenia 500+ w 2015 roku, w 2016 mieliśmy deflację -0,6%, w 2017 inflację 2%, w 2018 1,6%, w 2019 2,3%. 4 lata to wystarczajaco długi okres który powinien podbić inflację ponad cel wyznaczony przez NBP a tak się nie stało. Do tego dorzucę inny wykres
zexan - > Najpierw 500 + sprawiło, że inflacja zjadła portfele Polaków
@PiccoloColo: ...

źródło: IMG_0046

Pobierz
  • Odpowiedz
Tak, źle, bo przez to, że jest przeżarte na 800+, nie ma na koleje, wojsko i energetykę?


@Czoso: Myślisz o pieniądzach w złych kategoriach. W kategoriach swojego pustego konta. Finanse takiego nieuka jak ty nie mają nic wspólnego z pieniędzmi budżetu państwa. Nie masz pojęcia o budżecie, nie masz pojęcia o finansowaniu. Ty nie masz o niczym pojęcia i mi tutaj bajdurzysz jakieś jałowe bez treści pierdy a na końcu
  • Odpowiedz