Wpis z mikrobloga

#skladamkomputer #pcmasterrace
Hejka, z racji postępujących problemów z moim już ponad 11-letnim piecykiem powoli zaczynam się zastanawiać nad nowym sprzętem. Przescrollowałem trochę tag i nie widziałem podobnych założeń do moich, więc może będzie nietypowo. W zasadzie to założenia mam praktycznie takie same jak wtedy kiedy kompletowałem sprzęt poprzednim razem, chciałbym tylko przełożyć to na współczesne komponenty. A sprawa wygląda tak, że od tamtego czasu całkowicie przestałem się interesować tematem xD Oto założenia:
- ma mi wystarczyć na kolejną dekadę xD, więc biorąc pod uwagę dalsze wymagania, jestem skłonny dołożyć do wydajnego procka i przyszłościową płytę główną pod ew. rozbudowę
- procek Ryzen, j---ć intela
- PC w 0% do gier, wobec czego niepotrzebna mi karta graficzna (*), wystarczy ta zintegrowana z procem
- główne zastosowanie: przeglądanie internetów, obróbka zdjęć, obsługa prostych programów CAD oraz modelowania 3D, ale chodzi tu o proste modele na potrzeby druku 3D, a nie jakieś modele w blender (dla lepszego zrozumienia: mój komp wszystko to obsługuje, jedynie FPSy trochę spadają przy modelowaniu 3D)
- cichy, tj. jak najmniej wentylatorów
- dysk systemowy chciałbym 0,5-1 TB NVME, w obecnym kompie mam dość świeże dyski 2TB i 4TB na magazyn danych to bym sobie przełożył.

(*) wyjaśnienie: aktualnie poza kartą zintegrowaną z procem (i5-3570k) rzeczywiście mam też wsadzoną drugą kartę graficzną, ale tylko i wyłącznie z powodu że potrzebowałem wyjście do trzeciego monitora. Wobec tego jeśli takie cuda istnieją, to optowałbym za tym, aby mobo też miała 3 wyjścia.

no i to chyba tyle. Proszę o sugestie w kwestii sprzętu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@olejek_rurzany nie każdy intel ma problem, wykop/reddit rozdmuchał sprawę do niewyobrażalnych rozmiarów, a ze sie klikało to youtuberzy tez w to poszli. A wystarczy spędzić 1h na zmniejszenie napięć w biosie + testy, jak zły cpu to odesłać (np cinebench testy).

Ryzen też ma swoje problemy ale marketing bardzo dobrze to chowa.

Możesz kupić ryzena - spoko, AM5 ma mieć support/rozwój do 2027+. Przyszlosciowa platforma, spoko.
  • Odpowiedz
  • 3
@olejek_rurzany obawiam się, że orangutan zupełnie nie wie co mówi. Z intelami są problemy od ~ 3 lat, a szczególnie wybieranie go teraz to strzał w stopę.

Tak że Ryzen to jak najbardziej dobry kierunek. Nowe Ryzeny 9000 są całkiem spoko, po prostu za drogie (jak każda nowość) i z tego wynika negatywny feedback.

Problemem będzie jedynie te 3 wyjścia wideo, bo niewiele płyt ma taką opcję, ale coś znajdziemy:
#
  • Odpowiedz
@majk3l: w zasadzie jeśli nie będzie płyty z 3 wyjściami to mam 2 opcje:
- albo znowu przełożę tę kartę graficzną do kolejnego komputera (teraz to już jej drugi komp, więc można sobie wyobrazić jak jest stara xD)
- albo zmienię config monitorów, bo aktualnie z tych 3 tylko jeden jest nowy, dwa to stare rupiecie które też mógłbym chcieć zmienić, z czego jeden jest tak stary że ma wyłącznie
  • Odpowiedz
@majk3l: troche spóźniony ale proszę https://imgur.com/a/yK5BKPB - intel detonuje ryzena w lowach

dokształcilem się trochę i wiem co więcej :)

jakie problemy Ty masz z intelem od 3 lat? wystarczy z-----ć test cinebenchem i już wiesz, czy cpu jest z-----y czy nie.
potem wchodzą matoły co kupiły amd i się zastanawiają czemu fpsy do 50 im spadają xD
spróbuj ustawić pooling rate 4k na myszce i odpalić cp 2077, na
  • Odpowiedz