Wpis z mikrobloga

Aktualna cena za m2 - 20k zł
Aktualna cena mieszkania 50m2 - 1 000 000 zł.

Wariant 1. Wprowadzamy kredyt 0%, ceny idą 40% w górę

Cena za m2 - 28 000 zł
Cena za mieszkanie 50m2 - 1 400 000.

Przy kredycie 0% na 30 lat i prowizji banku 2.1 % mamy ratę 3970, 56 zł.

Pożyczamy 1 400 000 zł oddajemy 1 429 401,6 zł.

Wariant 2. Nie wprowadzamy kredytu 0%, stopy pozostają na aktualnym poziomie, mieszkania kosztują 40% mniej.

Cena za m2 - 12 000 zł
Cena mieszkania 50m2 - 600 000 zł

Przy kredycie na 30 lat, prowizji banku 2,1% i oprocentowaniu 7,85 mamy ratę 4431,15 zł

Pożyczamy 600 000 oddajemy 1 595 214 zł.

Przy obniżce stóp procentowych mieszkania będą automatycznie drożały więc pomimo spadku cen kredytu, więcej zapłacimy za samo mieszkanie.

Jak widać z obliczeń tak czy tak jesteśmy w czarnej dupie i wprowadzenie bądź nie kredytu 0% dla przeciętnego Kowalskiego nic nie zmieni.

#nieruchomosci #kredyt0procent
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertx bardzo mi się podoba, że czepiacie się tu szczegółów co do zasad nieistniejącego jeszcze programu, ale założenia o wzroście/spadku cen prawie kutwa o połowę zależnie od jednego programu łykacie jak kaczki.
  • Odpowiedz
  • 0
@surflou: @PedzacaGuma @krystekw2 Z tego co wiem to nie ma żadnych konkretów jeszcze tego programu, stąd takie wyliczenia. Jak gdzieś się pomyliłem to po prostu poprawcie, jak na moje w finalnym wyniku niewiele się zmieni - i tak #!$%@? i tak #!$%@?
  • Odpowiedz
@robertx: Mniejsza o technikalia, kierunek wskazałeś dobry. Mieszkania w trakcie programu będą drożeć o minimum 10% rocznie. Po jego zakończeniu (powiedzmy, że to będą 4 lata) ceny będą dużo wyższe od obecnych. Skorzysta grupa uprzywilejowanych na BK0%, ale wszyscy pozostali, w tym ci, co za 4 lata wejdą na rynek, będą już kompletnie bezradni i uzależnieni w 100% od kolejnego programu pomocowego. Niestety, przez wzrost cen wyższy od wzrostu wynagrodzeń,
  • Odpowiedz
@robertx: mnie rozwala że ten program ma "pomóc" przetrwać okres wysokich stóp. Tylko że jak spadną kiedyś to na pewno nie do 0% ani nawet do 2%. Czyli po wygaśnięciu programu kolejne roczniki dostaną wysokie ceny i relatywnie drogi rynkowy kredyt
  • Odpowiedz
@robertx: pamiętam jak mieszkania były 5-6k za m2 i uważałem że to za drogo i dalej uważam że taka cena to drogo. obecne ceny można skomentować tylko śmiechem.
  • Odpowiedz
@robertx: te kalkulacje są totalnie spi3rdolone od początku do końca.

Po pierwsze skąd założenie ze jak wejdzie bk0 to wzrosną ceny o 40% względem dzisiejszych, a jak nie wejdzie to spadną 40% też względem dzisiejszych. Różnica wartości 1.4kk do 600k na tym przykładzie to jest jakaś absolutna abstrakcja xd

Po drugie skąd założenie że stopy procentowe przez cały okres kredytowania będą na tym samym rekordowym poziomie co teraz. To jest
  • Odpowiedz
@robertx w tych kalkulacjach zabrakło chyba tylko informacji, że dla wszystkich, którzy się nie załapią na dopłaty (czyli zdecydowanej większości) rata za to 50m mieszkanie przekroczy 10k a całkowita kwota do spłaty to będzie ponad 3,6mln zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz