Wpis z mikrobloga

#gielda #etf #ike #obligacje

Cześć mirki. Od dłuższego czasu zagłębiam się w temat giełdy i inwestowania, bo jednak chciałbym zrobić coś więcej z pieniędzmi, niż jakby miały ciągle mi się kisić na koncie. Przeczytałem i obejrzałem już trochę filmików na ten temat, jednak w dalszym ciągu nie jestem pewny, bo ile ludzi tyle opinii. Czy dla młodej osoby, które jest w stanie odkładać mniejsze (~500-1000zł miesięcznie) kwoty lepiej będzie założyć już teraz konto na xtb i obracać się wokół etfów, a później dorzucić do tego jeszcze obligacje (myślałem nad jakimś 80/20), poczekać na IKE w xtb, licząc na lepszą ofertę niż inne IKE (które ma niby być w tym kwartale, chociaż nie wiem, czy nie będzie obsuw i nie zaczekałbym się na śmierć), czy założyć po prostu IKE w Bosie i bulić większy %? Ciężko mi znaleźć inne miejsce, w którym mógłbym się o to popytać, także chcę spróbować tutaj
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

rozważ fundusze inwestycyjne


@vvv-vvv: OP martwi sie o wysokość prowizji w bossa, a Ty polecasz mu fundusze. Sama opłata tfi za zarządzanie, to 2%. I to tylko dlatego, że KNF wymusił obniżkę z 4% na 2%. Same fundusze często i tak kupują etf.

@Adalanoo opłaty za etf zagraniczne w bossa są dość wysokie. Jeśli zamierzasz stosować podejście "kup i zapomnij" to nie są one aż tak mocno odczuwalne. Tylko
  • Odpowiedz
  • 3
@Adalanoo obczaj sobie serie inwestowanie małych kwot na kanale zawód inwestor na yt, gościu w tej serii kupuje co miesiąc za 500 zł , więc to może coś dla Ciebie
  • Odpowiedz
  • 0
@swango mam już sporo wkładu własnego, jednak chciałem się dowiedzieć, czy właśnie z takimi mniejszymi kwotami na boku, można sobie przy okazji w coś zainwestować, a jak wpadnie mieszkanie, to zwiększyć ten budżet

@KOLEGAMAMY i tutaj mi chodzi właśnie o te multum opinii i mniejszy budżet - niektórzy mówili, żeby tak małych stawek nie rozdzielać, tylko ładować w xtb albo IKE na Bosie.

@brakslow @Antooni właśnie tego nie
  • Odpowiedz
@Adalanoo: ja zaczalem od obligacji, pozniej IKE obligacje i najwyzej bede przenosil bez oplaty za zerwanie do DM BOS a w tygodniu zdecydowalem sie na XTB i zaladownie w ETFy na usa glownie - nie ma recepty na sukces, zalezy jakie masz podejscie do ryzyka. Z ETFami problemem jest wybor kontretnego chyba ze masz to gdzie i decydujesz sie na all-world, sp500, ai - ale co wyjdzie najlpiej tego nie
  • Odpowiedz