Wpis z mikrobloga

@taka_mirabela: Przeczytałem książkę Tradera21. Potem popełniłem wszystkie możliwe błędy. Co nie znaczy, że książka jest zła. Jest świetna.
Raz nawet rozchorowałem się w weekend jak dotarło do mnie w co się wpakowałem.

Po kilku latach założyłem stronę gdzie spisałem esencję swojej wiedzy.
investb.pl - wejdź w artykuł "Dołek". Zastosuj się i w międzyczasie możesz się douczać albo i nie. To bez znaczenia. Jeżeli zrobisz tak jak jest tam napisane- wyjdziesz
  • Odpowiedz
@tom-ek12333 tomuś, ale dodawaj adnotacje, ze ty na tej „esencji swojej wiedzy” jeszcze nic nie zarobiłeś i jesteś zwykłym teoretykiem, przekonanym o tym, ze będziesz dopiero zarabiać w przyszłości, bo możesz kogoś na minę tym #!$%@?ć
  • Odpowiedz
@taka_mirabela: na początku był Iwuć, od niego zacząłem inwestować w etf na rynki rozwinięte. Potem za sprawą jednego mireczka dołożyłem etf IUIT.UK. Pierwsze akcje XTB wpadły, jak było jakieś poruszenie na tagu w listopadzie i tak jakoś poszło.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: All World nie ma sensu, zbyt dużo śmiecia jak np. cała UE popełniająca gospodarcze seppuku czy inna Japonia. Lepiej koncentrować się głównie na USA + jakieś Chiny czy Indie (lub ogólnie emerging markets).

@taka_mirabela Najpierw zastanów się nad akceptowalnym ryzykiem. Podziel kasę procentowo ile chciałabyś włożyć w wyższe ryzyko (ETF-y, akcje), niskie ryzyko (obligi państwowe) i gotówkę na koncie.
  • Odpowiedz
@tom-ek12333: smieja sie z Ciebie, podczas gdy szeroki rynek leci od miesiaca, xtb mialo ATH 15% wyzej a nvidia 30% wyzej, juz teraz jest tu kupa ubranych wisielcow bo grali na wzrosty pod wieczna hosse. Takie rzeczy tylko na eksperckim tagu gielda. Peroniarz ma kapital i poczeka na okazje. Wisielec ma juz pelne gacie i modli sie zeby tylko wyjsc na zero, wiem by bylem jednym i drugim.
  • Odpowiedz
All World nie ma sensu, zbyt dużo śmiecia jak np. cała UE popełniająca gospodarcze seppuku czy inna Japonia. Lepiej koncentrować się głównie na USA + jakieś Chiny czy Indie (lub ogólnie emerging markets).


@Parmenides69: Skład jest proporcjonalny do światowej kapitalizacji - USA to około 65% indeksu all-world.
  • Odpowiedz
@kot__morderca peroniarze z tagu giełda z których się tu śmieją, to nierzadko perm-niedźwiedzie, którzy cała hossę pisali, ze będzie spadało i palili pod to kwit na shortach, ich kapitał jest w pozycji „zysk strata z lat ubiegłych” zaksięgowany w sprawozdaniu finansowym XTB. Podczas gdy jak ktoś gra z głowa i zarządza ryzykiem to na tej hossie mógł bardzo ładnie zarobic
  • Odpowiedz