Wpis z mikrobloga

Hej Mirki zgłaszał ktoś swojego pracodawcę do pipu? Jakie macie z tym doświadczenia, pracowałem u niego na cały etat na umowę zlecenie za 3500 zł brutto, czy będę mógł odzyskać ekwiwalent za brak urlopu oraz różnice w wynagrozeniu. Ubezpieczony byłem jako student ale czy czekają mnie z tego powodu jakieś kary z zusu czy nie? (Gdzieś to kiedyś przeczytałem i teraz się martwię o to)

#prawo #praca #pracbaza #januszex
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wizzen: Najpierw musisz mieć pracodawce. Z tego co napisałeś to był zleceniodawca - w takim wypadku nie masz żadnych urlopów, a jeżeli na jakieś się umówiliście w umowie to nie przysluguje Ci żaden ekwiwalent za ich niewykorzystanie
  • Odpowiedz
bo 99% umów zleceń ma charakter stosunku pracy


@Norskee: wow i teraz jaką skuteczność ma w tej kwestii pip, tylko nie jakieś dane z dupala tylko realne - studenciaki sami wolą umowe zlecenie bo pit 0 mocno a potem jeszcze skrzeczą o urlop którego nie mają xD
  • Odpowiedz
wystarczy najpierw ogarnąć że w praktyce był to stosunek pracy co jest banalne, bo 99% umów zleceń ma charakter stosunku pracy

Odpowiedz


@Norskee: mhm jasne, polecam np. orzeczenia SN w zakresie tego, że strony mają swobodę wybory stosunku, na który się umawiają i świadoma zgoda na umowę zlecenia potwierdza wolę stron. No bo przecież student, poniżej 26 lat wcale nie wybrał świadomie umowy zlecenia żeby mieć większą pensję co? (
  • Odpowiedz
@Wizzen umowa zlecenie to umowa cywilno-prawna i nie podchodzi pod PIP. Jeśli natomiast Twoje UZ ma znamiona UOP (poczytaj w internecie dokładnie spis) to możesz ich podać do PIP i wtedy firma powinna Ci wystawić UOP.

Jednak nie oszukujmy się, dla studenta UZ jest po prostu bardziej korzystna.
  • Odpowiedz