Wpis z mikrobloga

Dzisiaj wpis o czymś trochę innym - o giełdzie. Jako że wszystko na czerwono to może jakiś szaraczek przeczyta ten wpis i się uspokoi.

Pracuje w tym sektorze za granicą od lat. Mam wykształcenie kierunkowe (CFA oraz ACCA). Sam mam nieźle portfolio akcji i ETFow. Swoje prywatne konto mam od 2013.

Giełda, a szczególnie amerykańska, to jest loteria sterowana przez miliarderów. Osoby które na tym zarabiają to hedge fund managers, miliarderzy, algo programiści, hakerzy oraz osoby z insider knowledge. Dla całej reszty osób, giełda to jest wróżenie z fusów. A całą "mistyczna" wiedzą w postaci fundamentals, technicals, książek ,wykresów, youtuberow - to jest tylko dorabianie bajki. Jezeli naprawde myslisz ze wlasnie Ty, ze swoimi 10k dolarow przechytrzysz setki tysiecy traderow, algos i chinskich hakerow no to powodzenia. Większość osób które znam i które zarobiły fajne pieniądze na giełdzie zrobiły to poprzez :

- fart.
- insider knowledge, jak np kolega z pracy co miał znajomych ze studiów co poszli pracować dla Nvidia. I podczas piwa mu powiedzieli że firma się bardzo dobrze rozwija i widzą w tym przyszłość. Zakupił w 2018 za 50 tysięcy dolarów akcje nvidii i sprzedaj połowę na początku tego roku. Mam takich przykładów całą masę.

A każdą osobą która powie że coś "przewidziała" albo się domyśliła to niestety tylko okłamuje innych lub siebie a tak naprawde zalicza się albo do punktu 1 albo punktu 2.

Jedynym pewnym sposobem by dorobić sie super pieniedzy na gieldzie to chodzenie do klubow golfowych, chodzenie do rotary club, chodzenie do gentlemen clubs, chodzenie na tenis itd.

Dlaczego nie warto nigdy sprzedawać etf ani pewnych stocks? Time in the market beats timing the market a do tego:

- The wealthiest 10% of Americans own 93% of the stock market.
- The share of equities held by people who arę at or near retirement agę (55+) has climbed to about 80%

Naprawdę myślicie że 10% najbogatszych pozwoli by ich fortuna zniknęła? Fortuna dzięki której zabezpieczają swoje wydatki kredytowe? Fortuna na której setki milionów emerytów i przyszłym emerytów amerykańskich polegają?

Jak jest recesja albo parę czerwonych tygodni to najważniejsze co zrobić to:
- nie zostać zwolnionym
- nie patrzeć na portfolio tylko od czasu do czasu kupować akcje
- lekka dywersyfikacja
- sprzedaz stocks ktore oferuja produkty ktore ewidentnie nie będą kupowane podczas recesji.

Ja np dzisiaj wpakowałem 5 cyfrowa sumę dolarów w giełdę, za tydzień zapewne znowu to zrobię jak będzie dalej leciało w dół. Jak taki stan sie utrzyma przez nastepne miesiace to sprzedam bonds by miec liquidity.

A i nie tykajcie VIX, lewarów, opcji, 0days bo to jest jak gra w ruletkę po wypicu 2 butelek łychy. Czysty fart. (pisane z doswiadczenia)

#gielda #pieniadze
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@tom-ek12333: No i ładnie tylko ze to jest penny stock a penny stocks wiesz.... jak nie masz insider information to nadają sie tylko do tradowania jak maja wysoka volatility. i godzisz sie na utopienie calosci Ja mam trzy takie stocks co siedzą w okolicy $2-$5, jednego tygodnia kupie z 1000 akcji, za tydzień urośnie o 20-30%, sprzedaje, mam pieniądze na p--o. Nie czekam az dobije do ATH, nie czekam aż
  • Odpowiedz
@P4ncak3: śledzę spółkę od 3 lat i pierwszy raz kupowałem w 2021 roku. Są blisko produkcji uranu i spełniają kilka kryteriów:
-nikt się tym nie interesuje, wywiady z CEO odnośnie postępów ogląda może 100-1000 osób,
-sentyment jest bardzo zły z powodu rozrzedzania akcji,
-wartość Market Cap 160 milionów USD (jak dziś kupowałem), 100 milionów $ w gotówce na rozbudowę i złoża warte 2-3 miliardy $. Sama infrastruktura będzie warta z 200 milionów.
-najtańsza spółka z sektora uranowego, dodatkowo mająca w planach wydobycie w 2024/2025 roku
  • Odpowiedz
  • 4
@oddalenie: brzmię jak gość co ma gdzieś analizy techniczne i konwenanse. Anonimowe forum można mówić co się chce. Ja tam widzę że tomek12333 próbuje stawiaiac analizy, przewidywać, a i tak wszystko zależy od tego czy ceo firmy pije w----y z managerem funduszu co np zarządza srodkami uniwersytetów amerykanskich. W zeszłym tygodniu właśnie siedziałem nad papierami tych uniwerkow, 400m w tym funduszu, 550m w innym funduszu, wszystko Tax exempt według irs.
  • Odpowiedz
@P4ncak3:
1 W jaki sposób dorabiają się ci chińscy hakerzy? Ściągają sprawozdania finansowe przed publikacją, czy co?
2 Również zagranico here - mam w okolicy kilka Rotary club, po co się tam chodzi i co robi?
  • Odpowiedz
  • 0
@odysjestem:

1. Tak. Ściągają sprawozdania firm. Podpinają się pod investment managerów. Podpinają się pod różnych service providers jak np filing agents. Podpinają się pod director desk portal.
2. Pierdzi w stołki najczęściej. Klub niby pomocy lokalnej społeczności "wolontariat" a to parę dziadków milionerów co się po prostu spotykają by pogadać. Inside info + biznesy w takich klubach się robi. Trzeba być zaprosoznym przez członka i przez rok być takim intern.
  • Odpowiedz
ożna mówić co się chce. Ja tam widzę że tomek12333 próbuje stawiaiac analizy, przewidywać, a i tak wszystko zależy od tego czy ceo firmy pije w----y z managerem funduszu co np zarządza srodkami uniwersytetów amerykanskich. W zeszłym tygodniu właśnie siedziałem nad papierami tych uniwerkow, 400m w tym funduszu, 550m w innym funduszu, wszystko Tax exempt według irs. I teraz taki manager postanowi zainwestować w te spółkę i masz x100.


@P4ncak3: Masz na pewno swoje spojrzenie na tą sprawę i jest ono prawidłowe. Ja tego nie wiem bo nie pracuję w finansach.

To co mogę np. wiedzieć, to ten penny shitty stock, o którym część osób pisze "dog stock" był wart 160 milionów (piszę w US$) w momencie jak go kupowałem ostatnio. Posiadał 100 milionów w gotówce (z share dillution no bo jak?) którą przeznacza na dokończenie infrastruktury do wydobycia uranu. Odliczając gotówkę która i tak pójdzie na infrastrukturę, zostaje 60
  • Odpowiedz