Wpis z mikrobloga

JEGO OJCIEC NIE POWIEDZIAŁ CIĘŻARNEJ ŻONIE ŻE PLANUJE POWSTANIE. "NIE MOGŁEM ZAWIADOMIĆ KAŻDEJ KOBIETY W WARSZAWIE"

Pan i chłopiec ze zdjęcia to ta sama osoba. Jego ojciec dowodził w czasie okupacji Armią Krajową, podejmował najważniejsze decyzje związane z organizacją. Dlaczego Tadeusz Bór-Komorowski nie powiedział swojej żonie Irenie będącej w ciąży z drugim dzieckiem, że lada moment szykuje się powstanie? Dlaczego nie kazał jej wyjechać z miasta?
"Nie mogłem powiadomić o zamiarach AK k a ż d e j ciężarnej kobiety w Warszawie, w związku z tym nie chciałem robić wyjątku".

Rozmowa i możliwość poznania pana Adama Komorowskiego syna generała Tadeusza Bora-Komorowskiego (w czasie powstania pan Adam miał dwa lata, historia dotyczy jego brata Jerzego) była niewątpliwym zaszczytem w związku z realizacją najnowszego filmu, który powstał dzięki Fundacji Ośrodek KARTA wydawcy książki „Decyzje «Bora»”. Film dokumentalny będący efektem przeniesienia tytanicznej pracy Wojciecha Rodaka i zespołu KARTY na formę multimedialną już możecie oglądać u mnie. To pierwszy dokument-biografia Tadeusza Komorowskiego. https://www.youtube.com/watch?v=Z2Lo4U4lDnI

Już niebawem także cykl materiałów dodatkowych, w tym cały blisko godzinny wywiad z urodzonym w czasie okupacji Adamem Komorowskim. W samej biografii tego nie zmieściłem, ale wątki będą bardzo ciekawe, także o życiu w powojennym Londynie, rodzinie generała, a także i inne niesamowite fakty. Komorowscy po wojnie mieszkali tuż obok Wembley, a Bór miał być oddanym fanem ligi angielskiej i zakładów piłkarskich.

Komorowski senior, jak i jego syn nigdy nie przyjęli obywatelstwa brytyjskiego, nigdy się nawet o to nie starali. I na koniec ciekawostka: wnuk Tadeusza Bora Komorowskiego pracuje w międzynarodowej organizacji zajmującej się rozbrajaniem min przeciwpiechotnych w miejscach konfliktów zbrojnych w których giną cywile…

Zapraszam Was do oglądania tych treści.

#historia #wojna #truestory #warszawa #ciekawostki #powstaniewarszawskie #film #filmy #ciekawostkihistoryczne #biografie #gruparatowaniapoziomu #ksiazki #czytajzwykopem
Historia_Podcast - JEGO OJCIEC NIE POWIEDZIAŁ CIĘŻARNEJ ŻONIE ŻE PLANUJE POWSTANIE. "...

źródło: Adam Komorowski

Pobierz
Historia_Podcast - JEGO OJCIEC NIE POWIEDZIAŁ CIĘŻARNEJ ŻONIE ŻE PLANUJE POWSTANIE. "...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach