Wpis z mikrobloga

#budowadomu
Jak wywiercić otwór na kabel w profilu metalowym który jest 10cm od ściany?
Mam uchwytu kątowy do bitów, w teorii 5cm wiertło które montuje się jak bit by wystarczyło. Mam też dremel i próbowałem wyciąć kwadracik, ale ciężko idzie...
WMPP - #budowadomu
Jak wywiercić otwór na kabel w profilu metalowym który jest 10cm o...

źródło: 1000005324

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WMPP: a co jest po drugiej stronie ściany? Bo może przewiercenie się na wylot przez ścianę by móc potem wiercić długim wiertłem do metalu na wprost, choć brzmi dramatycznie, byłoby najprostsze? Dziurę w ścianie potem gipsem zatkasz.
Bo przez profil od drugiej strony nie możesz?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Jarek_P: niestety, tu jest już środek ściany, musiał bym mieć wiertło 12m :) lub przez elewacje pod kątem. Już wolę tym dremelem po omacku
  • Odpowiedz
@WMPP: Ale sobie wybrałeś miejsce... rozumiem, że ten profil jest zabetonowany i gruby bo kawałek konstrukcji i chcesz w niego wpuścić kabel żeby ukryć w środku? I jeszcze nie chcesz wiercić od czoła przez dwie ścianki bo Ci estetyka nie pozwala na taką dziurę ;-) Wiesz... zawsze można to potem przykryć jakąś ładną maskownicą (zaślepką).

Chyba niczym innym niż dremelem tego nie zrobisz, tylko musisz mieć porządną tarczę a nie te gówniane cienkie :-/ Czymś takim wytniesz https://allegro.pl/oferta/dremel-sc406-speedclic-tarcze-38mm-trzpien-sc402-11952855331 bez problemu w typowej stali konstrukcyjnej, jak to będzie gruba stal to pewno zużyjesz 3-4 takie tarcze ale na Allegro bez problemu kupisz paczkę w rozsądnej cenie. To idzie dość szybko, tylko pamiętaj, tarcze korundowe lubią wysokie obroty więc nie dociskaj za mocno (dremel nie ma dużej mocy), ma iść dużo iskier, wtedy wyrywa kawałki stali a nie ziarenka korundu z tarczy.

10cm to wystarczająco dużo, żeby podejść z każdej strony i zrobić zgrabny kwadratowy otwór
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@kwanty: ta... Ta stał to chyba 6mm. Wcześniej zapomniałem powiedzieć i tym wykonawcy i teraz mam problem. Zabetonowane na 1m. Te wiertła były by najlepsze, tylko trzeba te 10mm średnicy mieć aby dławik kablowy tam wsadzić i kabla nie przeciąć. Będę szukać jakiś takich wierteł, to co podałeś to fajne
  • Odpowiedz
@WMPP: To ja bym jednak dremelem próbował z tarczami. Mam podobne słupy pod pergolę (roleta rzymska pozioma), też podobnej grubości i jak wierciłem małe otworki (3-4mm) pod uchwyty to wcale lekko nie było a miałem dostęp od czoła i mogłem przycisnąć. Tutaj jak chcesz gruby otwór wywiercić z takimi ograniczeniami... to wcale lekko nie będzie :-/

Jak mi montowali te słupy to goście zapomnieli o kilku otworach 10mm i widziałem
  • Odpowiedz
@WMPP: dremelem od boku przez 6mm stali... niby da się, ale to będzie katorga. I raczej nie kilka tarczek, raczej kilkanaście/dziesiąt.
Czemu nie chcesz tego przewiercić przez całość od frontu? Przecież zewnętrzny otwór możesz potem zaszpachlować choćby poxiliną tak, że śladu nie będzie.
  • Odpowiedz
@WMPP: ten frez jest do fazowania otworów, wgłębnie nim nic nie zrobisz. Wiertełkiem pewnie przewiercisz, tylko nie za szybkie obroty na wkrętarce daj no i wierteł kup kilka. Tylko.... otworek 2,5mm to chyba ciut mało?
  • Odpowiedz
@WMPP: to dobrze ci radzę, poddaj się od razu. Bo wywiercenie wiertarką trzymaną w ręku otworu w takiej grubej stali to będzie pewne wyzwanie nawet przy wierceniu od frontu, ale wtedy będzie to przynajmniej realne. Tak jak Ty to chcesz zrobić... nie widzę tego, nie widzę w ogóle. Do zrobienia, ale kosztem paru godzin chechłania kolejnymi tarczkami, a finalnie będziesz miał dziurę wyglądającą, jakby tam się ufo przebiło. Oczywiście, o
  • Odpowiedz
@WMPP: No proszę, zmęczyłeś :-) Gratuluję! Następnym razem spędzisz 3 razy więcej czasu na planowanie konstrukcji i zrobisz 10 dodatkowych dziurek (przepraszam... otworów), tak na wszelki wypadek, a nóż się przyda w przyszłości :-)

Mech... jak ja nie lubię takich akcji - człowiek się przez dzień męczy nad jakimś detalem bo zapomniał albo nie pomyślał podczas projektowania, kiedy było to super proste do zrobienia... a żona i tak będzie pyskować
  • Odpowiedz
@WMPP: 10 minut akcji a ile się do tego przygotowałeś? sprzętu kupowałeś, na wykopie siedziałeś i męczyłeś klawiaturę, etc...

Anyway, job done ;-)
  • Odpowiedz