Wpis z mikrobloga

Po ceremonii otwarcia nadal trwają dyskusje o nawiązaniach do Ostatniej Wieczerzy.
Co ciekawe, nawet na Redditcie, który na ogół gromadzi ludzi o liberalnych i lewicowych poglądach, imitacja obrazu Leonarda da Vinci spotkała się z zażenowaniem i krytyką.

Zadadne są pytania, jaki związek z Francją ma obraz, który jest autorstwa włocha, i który nie wisi w żadnym z francuskich muzeów? I jak on odnosi się do sportu?

W popkulturze było wiele odniesień do Ostatniej Wieczerzy. Nawet te niereligijne konteksty były utrzymane w dobrym smaku i z klasą. Tutaj przykład fotografii Davida Lachapelle, który swoją twórczość utrzymuje w kodach queerowych, homoerotycznych nawet. Ale nawet ono nie było tak niesmaczne jak to, co widzieliśmy wczoraj.

Nie wiem, jak widzą to inni, ale ja odczuwam zasadniczą różnicę między tymi dwoma. Trudno mi to wyjaśnić. Może chodzi o to, że tu poniżej, mimo że ten homoseksualny podtekst się jakoś przejawia, jest dość subtelny. Ale, co ważniejsze, nie jest prześmiewczy. Widzimy na nim Jezusa, dwunastu apostołów i Marię Magdalenę. Apostołołowie byli grzesznikami, ale otoczyli Jezusa z szacunkiem. Chrystus jest Chrystusem, nie tłustą drag queen. Nad nimi znajduje się krzyż. Fotografia nie jest wulgarna, nie jest obliczona na tani szok, nie jest też leniwą modyfikacją obrazu Leonarda w przeciwieństwie do wczorajszego żenującego spektaklu, którego scenariusz był stworzony na kolanie.

Jest raczej współczesnym odwzorowaniem wielkoczwartkowej kolacji. Można zainspirować się twórczo, ale można iść na łatwiznę.

#kultura #sztuka #paryz2024 ##!$%@? #igrzyskaolimpijskie #olimpiada #sport #neuropa #4konserwy #igrzyska #bekazlewactwa #lgbt #homoseksualizm
AlexBrown - Po ceremonii otwarcia nadal trwają dyskusje o nawiązaniach do Ostatniej W...

źródło: temp_file1543887829328436424

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W popkulturze było wiele odniesień do Ostatniej Wieczerzy. Nawet te niereligijne konteksty były utrzymane w dobrym smaku i z klasą.


@AlexBrown: Tak było. Wygugluj sobie film "Viridiana" Bunuela i reakcje na niego.
  • Odpowiedz
gromadzi ludzi o liberalnych i lewicowych poglądach, imitacja obrazu Leonarda da Vinci spotkała się z zażenowaniem i krytyką.


@AlexBrown:
jakim reddicie? Bo tam społeczność jest mocno zróżnicowana w zależności od wątków. Konserw tam nie brakuje.
  • Odpowiedz
@AlexBrown: W zasadzie nachodzi mnie refleksja następująca.
W jaki sposób miałyby być obrazoburcze czy wyśmiewające moją wiarę wszelkie tego typu karykatury, skoro to TYLKO karykatura fresku czy jakiegokolwiek dzieła.
Przecież to tylko wizerunek autorstwa człowieka, a nie Chrystus i ostatnia wieczerza w jakikolwiek sposób prawdziwa.
Żadnego związku z wiarą.

Wobec tego
  • Odpowiedz
@AlexBrown najlepsze są fikołki lewakow że „o co chodzi, to tylko parodia obrazu”. Tylko, że obrazu, który ma jakąś symbolikę nawiązującą do jednej z religii. Dodatkowo jest różnica parodiować to w serialach typu South Park, który robił sobie jaja ze wszystkich religii, a parodiować to na otwarciu jeden z największych imprez sportowych na świecie.
  • Odpowiedz
@CzeCzes Ale to jest gdzieś zapisane, że w South Parku można się śmiać, a na igrzyskach już nie wolno? Po drugie, to nie są żadne fikołki, tylko fakty. Ostatnia Wieczerza to fresk namalowany przez ziomeczka z Włoch w XVw. To nie żadne relikwia, to po prostu, upraszczając, wyobraźnia tegoż ziomeczka, przelana na ścianę - ot wszystko. To, że dla Ciebie jest tam jakaś głębsza symbolika, no to mniej więcej właśnie o
  • Odpowiedz
  • 0
@Mirrak

>Nawet te niereligijne konteksty były utrzymane w dobrym smaku i z klasą


@AlexBrown: XDXDXDXDXD


Usunąłem ten komentarz. To nie jest twój dom, że możesz tu nasrać jak na swoim dywanie. Następnym razem będzie czarna.
  • Odpowiedz
@Truman_Show następny akrobata od fikołków. Zgadzam się, jest to wizja malarza ale jest to symbol dla dość znacznej grupy ludzi, a nie kilku wykopków, który ma podstawy w ich religii. Tak samo jak kolorowa tęcza dla społeczności LGBT. Rozumiem że jak był ten symbol podpalany na pl. Zbawiciela to też się dziwiłeś że o co chodzi jak to tylko symbol? Symbolika jest obecna powrzechnie. Dla kogoś symbolem moze być przedmiot po
  • Odpowiedz
@CzeCzes mordo, ale wiesz, że scena z igrzysk wcale nie nawiązywała do ostatniej wieczerzy, tylko do zupełnie innego obrazu? Już nie obraża uczuć religijnych? Już nie boli? Już jest git?( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Truman_Show widzę fikołków ciąg dalszy. Pisałeś to jeszcze gdy wszyscy się odnosili do obrazu Da Vinciego. Sam się do niego odnosileś więc to że ostatecznie okazało się że chodzi o inny obraz, nie zmienia znaczenia twojej wypowiedzi jak i mojej odpowiedzi.
  • Odpowiedz