Wpis z mikrobloga

#linux jakie polecacie distro głównie pod granie? (miałem wcześniej styczność z wine więc o programy z wingówno się nie martwie) bo już mi wcisnęli copilot do win10 ogółem. a na ubuntu na pewno się nie przeniosę bo microsoft ma tam parę % udziałów z tego co wiem
  • 28
  • Odpowiedz
@gemil-gremlin: @gemil-gremlin osobiście przetestowałbym noborę, bo lubie fedorę, z tym, że fedora nie ma wbudowanych sterowników nvidi i kodeków video np. h265, a nobora wszystko to koryguje. Druga sprawda, że nigdy nie miałem szczęcia do dysytybucji opartych o debiana włacznie z popos. Jedynie sensownie działało ubuntu. Co do wyboru środowiska to KDE jest bardziej rozbudowane, ma wiecej opcji i daje się więcej wyklikać, ale gnome jest bardziej spójny, stabilny
  • Odpowiedz
@hiperchimera: steamos jest głównie pod steam decka. poza tym mam kartę graficzną nvidii


@gemil-gremlin: są forki steamos himeraos czy jakoś tak, natomiast nie wiem czy bym w to szedł. Weź co dla ciebie jest wygodniejsze i co znasz.

@gemil-gremlin: @gemil-gremlin osobiście przetestowałbym noborę, bo lubie fedorę,


@Mi_Amas_Linukson: przecież fedora ma repo non-free i sam instalator cię pyta o to czy je włączyć. Nawet
  • Odpowiedz
  • 0
jakie polecacie distro głównie pod granie?


@gemil-gremlin: jakies rollujace z najnowszymi pakietami jesli chcesz miec najwyzsza wydajnosc. arch sie wydaje typowym kandydatem.
  • Odpowiedz
@gemil-gremlin: jeszcze polecam zaprzyjaźnić się z flatpakami, które powinny być aktywowane domyślnie w sklepie. Strona internetowa jest najprzyjemniejsza do przeglądania według mnie. Do tego flatseal do zarządzania uprawnieniami aplikacji. Jedyne co kuleje we flatpakach jeżeli chodzi o wygodę użytkowania to sandboxowanie dostepu do plików. W sensie jest trochę uciazliwe, ale wole to niż mieć świadomość, że randomowy program czyta mi moje prywatne pliki. Polecam też bottles najlepszy w moim
  • Odpowiedz
  • 2
arch sie wydaje typowym kandydatem.


@keksoa: najgorszy możliwy wybór.
zamiast skupić się na używaniu komputera, będziesz się kopał z koniem, bo zawsze coś będzie nie działało lub przestanie działać po aktualizacji.
  • Odpowiedz
  • 0
@gemil-gremlin:

podziękuję, za dużo kombinowania

instalacja archa jak masz wiedze to jakies 20-30 minut i mowie tu o pelnym srodowisku, z wszystkim. bardziej kwestia czy chcesz sie uczyc czy nie, jesli sie nie chcesz uczyc to nie polecam linuksa, i mowie to serio. Bo predzej czy pozniej bedziesz musial sie nauczyc
  • Odpowiedz
  • 1
zamiast skupić się na używaniu komputera, będziesz się kopał z koniem, bo zawsze coś będzie nie działało lub przestanie działać po aktualizacji.


@ly000: ubuntu z mojego doswiadczenia jest mniej stabilne od archa. arch ma ten plus ze na starcie nie jest zbugowany, mozesz sobie go zbugowac ale twoj wybor. ubuntu wyboru ci nie daje.

nie wiem jak poposy czy minty bo dawno nie uzywalem. debian stabilny jest stabilny ale za
  • Odpowiedz
  • 1
@gemil-gremlin: @ly000 polecam ten filmik

tldr ubuntu w obecnej formie nie nadaje sie do grania i potwierdzam sa dziwne problemy ktorych na archu nie ma bo masz najnowszy soft. do grania najlepiej miec rollujace distro i nie mowie konkretnie o archu po prostu nowa mesa, kernel sterowniki maja w choj duze znaczenie a jak sobie w ubuntu dodasz ppe to na 100% kwesia czasu nim sobie rozwalisz caly system
keksoa - @gemil-gremlin: @ly000 polecam ten filmik

tldr ubuntu w obecnej formie nie ...
  • Odpowiedz
  • 0
@gemil-gremlin: niestety tak. czego nie lubie u linuksowcow to klamanie ze o tutaj masz przyjazna dystrybucje terminala nie potrzeba. Do czasu. To może byc miesiąc, rok, tydzien, czy nawet dzien ale przyjdzie ta terminalowa kostucha predzej czy pozniej do ciebie.

I jak ktos sie powaznie przesiada na linucha to musi sobie zadac pytanie czy to akceptuje. Jesli nie to zostalbym na windowsie, zeby sie nie meczyc. Co nie oznacza ze
  • Odpowiedz
  • 0
@gemil-gremlin: w przypadku archa instalacja to tez tutorial. jesli zainstalujesz u siebie archa to na tyle go ogarniasz ze jak cos sie wywali to bedziesz to wstanie raczej naprawic. jesli odpadniesz to dobrze bo masz sygnal ze moze nie jestes gotowy albo nie chce ci sie z tym meczyc.

znowu takie ubuntu jest przyjazne, klik klik klik i juz zainstalowane. ba nawet ci wykryje windowsa. tylko pojawia sie sysuacja ze
  • Odpowiedz
przecież fedora ma repo non-free i sam instalator cię pyta o to czy je włączyć. Nawet repo ze steamem jest out of the box z instalatora xD


@Kryspin013: tak, ale nie jest to ich oficjalne repozutorium. Z tego powodu jest np. problem z secure bootem. Fedora nie podpisze cyfrowo nie otwartych i wolnych paczek takich jak sterowniki nvidi. W związku z czym od fedory 41 proces dodania sterowników stanie się trudniejszy.

Tutaj więcej
  • Odpowiedz