Wpis z mikrobloga

Hej,
Mirki i mirabelki, potrzebuje porady w sprawie jdg, bo jeszcze nie do końca się orientuje jak to wszystko działa.
Aktualnie pracuje na uop za ok 11k brutto, mam możliwość przejścia na b2b w tej samej firmie za ok 14k na fakturze (26 urlopu na b2b).
Rozumiem, że przechodząc na b2b z uopa dla tej samej firmy nie mogę przejść na ryczałt, tylko muszę wybrać podatek ogólny.
Myślicie, że jest to opłacalne dla mnie?
Z takich dodatkowych pytań jak mam rozumieć netto + vat?
Netto na fakturze to 14k i rozumiem, że powinien tam być doliczony podatek, tj. to co miałbym dostawać przelewem, tak?
Wybaczcie za laikowe pytania, ale nigdy mnie to szczególnie nie interesowało, a doszło do sytuacji, w której muszę się tym jednak zainteresować :D
Może warto wiedzieć jeszcze jakieś rzeczy, o których nie wspomniałem, albo jakieś szczególne kwestie bardziej doczytać?

#b2b #pracbaza #jdg #programowanie #podatki #programista15k
  • 8
  • Odpowiedz
  • 7
@Mijon: przechodząc z UoP na B2B u tego samego pracodawcy jeszcze nie ma żadnych niskiego ZUSU tylko od razu wpadasz na duży. W skrócię w Twoim przypadku - skala podatkowa 12/32 + duży ZUS przy 14k netto na fakturze daje Ci 9673zł do łapy

Netto + VAT to standardowa śpiewka w przypadku b2b, bo ten VAT i tak oddajesz i operujesz potem na netto od którego odejmujesz zus i dochdowy
  • Odpowiedz
@Mijon no i ta kwestia, żebyś odkładał "ekwiwalent" urlopowy, bo jak później pójdziesz na dwa tygodnie wakacji, to zostanie z tego pół wypłaty. No i warto by pomyśleć nad jakimś dodatkowym ubezpieczeniem, bo jakby Ci się cokolwiek stało, to jesteś w dupie..
  • Odpowiedz
Myślicie, że jest to opłacalne dla mnie?


@Mijon: Tak, ale będą potencjalne kłopoty przy takim manewrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No chyba że to jakieś giga-korpo mające wiele spółek i B2B będzie z inną spółką niż obecny UoP, a tylko oddelegowany będziesz do tej samej roboty. Wtedy raczej nikt się nie przyczepi (a przynajmniej są zerowe szanse że coś takiego wgl zostanie skontrolowane).

Jeżeli to ta
  • Odpowiedz
@Mijon: Pełny ZUS masz odrazu ale to nie jest jakiś duży problem, sam tak przechodziłem
https://jakipit.pl - wybierasz duży ZUS i patrzysz jak to wygląda
Najlepiej zakończyć UoP do końca roku. JDG możesz zacząć jeszcze w tym roku i mzienić na liniowy w przyszłymn lub od nowego odrazu na liniowy(najpewniej to sie opłaci ale w kalkulatorze sobie oblicz, bo może jednak zasady ogólne jeśli masz żone). W pierwszym roku(po UoP)
  • Odpowiedz