Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki!

Jako nowicjusz w fachu inwestora kieruję się do Was z pewnymi pytaniami w kontekście XTB:

1. jeżeli mam już pozycje na koncie PLN, to czy mogę je przetransferować na konto USD/EUR?
2. czy jest sens pchać się w konto USD (wiem, że są problemy z wpłatą/wypłatą do XTB), jeżeli ETF-y które chcę kupić są w opcji EUR (iShares MSCI ACWI UCITS)?
3. jak najlepiej wypłacić kasę z EUR? Jakich kosztów się spodziewać? Wiem, że przy USD jest temat SWIFT-a i tego, że wymagane jest najlepiej konto PKO, tutaj jest to samo?
4. myślę też czy przy moim stylu inwestowania (raz na miesiąc coś dorzucić by się składowało) to nie lepiej po prostu prowadzić konta PLN?

Pozdrawiam!

#gielda #inwestycje #xtb
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@carryON_ konto z USD jak najbardziej bo będziesz tracił na wymianie przez XTB pozycji z USA.
A konto najlepiej chyba na revolut do transferów innych walut
  • Odpowiedz
  • 1
@carryON_ zależy w jakie akcje chcesz inwestować i jakie kwoty. Po ostatnim spadku złotówki bezpieczniej jakbyś miał konto w euro lub dolarach i zrealizował wypłaty przy silniejszym kursie walut obcych (oczywiście z akcji z zagranicznych giełd).
  • Odpowiedz
@carryON_: 2. Jeśli masz ten sam ETF w wersji EUR i USD to nie ma znaczenia, który wykupisz, bo stopa zwrotu będzie taka sama.
4. Będziesz stratny na przewalutowaniach prowadząc konto w PLN i inwstując w instrumenty w obcej walucie. Najlepiej wymieniać walutę poza XTB, a następnie dokonywać wpłat. Przelewy w PLN i EUR nie są problemem i są darmowe. Z USD musisz uważać na opłatę SWIFT, którą oczywiście możesz
  • Odpowiedz
@carryON_ 1. Wydaje mi się że nie ale najlepiej zapytać supportu.
2. Jeżeli nie kupujesz pojedynczych spółek notowanych w USA to nie ma to sensu. Lepiej kupić tego samego ETFa notowanego w EUR i później nie mieć problemu z transferem ewentualnych zysków.
3. Wypłacasz sobie na dowolne konto w EUR. Przelewy SEPA są bezpłatne.
4. Możesz mieć rachunki w XTB w różnych walutach. Jak kupujesz polskie akcje to kupuj z konta
  • Odpowiedz