Wpis z mikrobloga

Żaba jak escape room. Dla większości owadów zjedzenie przez żabę oznacza pewną śmierć, jednak jeden uparty chrząszcz wodny ma sposób na to, żeby przetrwać nawet takie - zdawałoby się, nieuchronnie śmiertelne - doświadczenie. Po połknięciu przez płaza, zamiast po prostu poddać się procesom trawiennym i zginąć, podejmuje wysiłek ucieczki drugim końcem żaby.

Występujący w Japonii maleńki chrząszcz wodny Regimbartia attenuata jest pierwszym odnotowanym w nauce stworzeniem, które aktywnie próbuje uciec z trzewi napastnika: po przejściu przez przełyk i przepłynięciu przez żołądek żaby wędruje przez kręte ścieżki jej jelit, po czym ucieka przez kloakę. Badanie przeprowadzone na ponad trzydziestu parach żaba-chrząszcz wykazało, że 90% badanych chrząszczy przeżyło pożarcie i wyszło z żaby cało. Przeciętnie ucieczka zajmowała owadowi sześć godzin, choć jeden osobnik zrobił oszałamiający speedrun i przeszedł całą żabę w kilka minut.

Dla chrząszczy kluczową sprawą jest zachować zdolność do poruszania się po pożarciu (kiedy w ramach dalszych badań sklejono niektórym osobnikom odnóża przed podrzuceniem ich żabom, żaden z nich nie przeżył). Dodatkowo solidny egzoszkielet chroni chrząszcza przed sokami trawiennymi żaby, a umiejętność oddychania pod wodą i korzystania ze zmagazynowanego pod pokrywami skrzydeł powietrza chroni go przed uduszeniem.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #japonia tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
Apaturia - Żaba jak escape room. Dla większości owadów zjedzenie przez żabę oznacza p...

źródło: Regimbartia attenuata and frog

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Apaturia: Ewolucja to przekaz DNA najlepszych s--------w. Jakiś osobnik zaparł się i przeszedł przez jelita żeby wyjść, rozdał geny i teraz od jego zaparcia do przetrwania te osobniki mają taką zdolność. ewolucja jest mega interesująca
  • Odpowiedz
@Apaturia: Chyba podobnie jest u ptaków. Znalezione pisklaki można karmić larwami mącznika, ale takimi bez głowy, bo inaczej mogłyby uszkodzić wole.
  • Odpowiedz
larwy much, dlatego z zasady nie karmi się nimi zwierząt terrariowych takich jak jaszczurki


@Apaturia: Pewnie zależy od gatunku (jaszczurki). Moje szyszkowce dokładnie mielą przed połknięciem. Oczywiście nie daje im larw much. Tylko świerszcze a jak nie mam to drewnojady. A tak przy okazji: nie powinno się dawać zwierzątkom egzotycznym naszych owadów (świerszcze, larwy itp.) bo np. nasze świerszcze są dość agresywne i bronią się zajadle. Świerszcze bananowe są jak
  • Odpowiedz
Jak dotąd odnotowano jeden przypadek człowieka, który przeżył połknięcie (przez wieloryba), niejaki Jonasz. Może wypluty, może wypierdnięty, nie wiadomo. Źródło raczej legitne, bo to Stary Testament. AlE o TyM sIę NiE mÓwI ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz