Wpis z mikrobloga

Jak podpisujecie umowę o wynajem pokoju/mieszkania, to nie boicie się, że właściciel może jakoś wykorzystać wasze dane? Przecież tam się wszystko wypisuje: seria i numer dowodu osobistego i PESEL. Ja sobie zastrzegłem PESEL na stronie rządowej, ale nie wiem czy to wystarcza.
Strasznie mnie zjada stres na myśl, że tak wrażliwe dane oddaje się na tacy jakimś obcym ludziom.

#nerwica mnie już zżera i nie wyrabiam, ehh...

#wynajem #prawo #pytanie #kiciochpyta #nerwica
  • 19
  • Odpowiedz
@Limonene: Nie są. Dane wrażliwe to np. dane o wyznaniu, zdrowiu, pochodzeniu etnicznym.

Ponadto PESEL w żaden sposób nie jest nawet daną "tajną", tak samo jak seria i numer dowodu. Nie ma zbytnio możliwości, by były.
  • Odpowiedz
@telegazeciarz: To pomyśl sobie, że jak się ma jakieś uprawnienia/świadectwa/certyfikaty i wykonuje prace dla kogoś, to trzeba te papiery skserować i załączyć do dokumentacji powykonawczej, do której potem ma niekontrolowany dostęp sporo ludzi i każdy może spisać te dane. Mój pesel, nr dowodu czy miejsce zamieszkania ma u siebie kilkaset osób i cholera wie, ile już tego kopii zostało zrobionych i ile tak naprawdę osób się zapoznało z tymi danymi
  • Odpowiedz
@telegazeciarz: @LotnyJerry ja pracujący w ubezpieczeniach na słuchawce mający dostęp do wszystkich danych klientów, którzy ubezpieczaja swoje majątki na grube miliony. Pracujący za najnizsza na śmieciowce, jakbym chciał to bym sobie tak wynosił dane co bogatszych ludzi xd
  • Odpowiedz
Jako prawnik zawsze mnie zastanawiało po jaką cholerę ludzie podają/żądają podania w umowie nr dowodu osobistego xDD?

PESEL jako tako rozumiem, w takim elektronicznym postępowaniu upominawczym (e-sąd w Lublinie) w pozwie musisz podać PESEL pozwanego w pozwie (co jest wyjątkiem, bo w normalnym pozwie podajesz tylko PESEL powoda, a pozwanego sąd ustala z urzędu sam).

No ale jak wynajmowałem na studiach i właściciel chaty chciał nr dowodu osobistego to już wiedziałem, że
  • Odpowiedz
Strasznie mnie zjada stres na myśl, że tak wrażliwe dane oddaje się na tacy jakimś obcym ludziom.


@telegazeciarz: I słusznie - na jednego mojego znajomego wzięli w ten sposób kilkanaście chwilówek. Kilka lat szarpanki po sądach, udowadniania, że nie jest się wielbłądem, nękanie przez windykację i komorników itd.
  • Odpowiedz
I słusznie - na jednego mojego znajomego wzięli w ten sposób kilkanaście chwilówek. Kilka lat szarpanki po sądach, udowadniania, że nie jest się wielbłądem, nękanie przez windykację i komorników itd.


@cichy-spokojny-grzeczny: Jak ma zastrzeżony PESEL to nawet konta na niego nie utworzą, nie mówiąc o kredytach czy jakichś odroczonych zakupach. Wszystkie próby użycia są dodatkowo dostępne w aplikacji Mobywatel.
  • Odpowiedz
dane podał na umowie o wynajem, czy w inny sposób?


@telegazeciarz: Mówił, że sam nie wie jak to wypłynęło (prawdopodobnie pracownik wyniósł dane z jakiejś firmowej bazy klientów, ale przecież tego nijak nie ustalisz). Po paru latach się wybronił, ale nie było łatwo, bo długi przejęły firmy windykacyjne i to jakieś z zagranicy jeszcze.

Jak ma zastrzeżony PESEL to nawet konta na niego nie utworzą, nie mówiąc o kredytach czy
  • Odpowiedz