Wpis z mikrobloga

#rosja #ukraina #wojna

Ponoć majnowsza oferta Kremla dla Waszyngtonu:

Ukraina musi całkowicie wycofać się z obwodów donieckiego i ługańskiego;

Federacja Rosyjska przekaże Ukrainie elektrownię atomową Zaporoże i kontrolę nad zdemilitaryzowaną 100-kilometrową strefą wzdłuż Dniepru do Morza Czarnego;

Ukraina musi zobowiązać się do nieodcinania dostaw wody na Krym;

Ukraina powinna zapisać swój niezaangażowany status w Konstytucji i nie wstępować do NATO ani innego sojuszu;

Ukraina powinna zapisać w Konstytucji koncepcję „armii czasu pokoju” liczącej 350 tys. ludzi i posiadającej ograniczony wykaz uzbrojenia, np. nie więcej niż 125 samolotów bojowych;

Krym definiuje się jako specjalne zdemilitaryzowane terytorium podwójnie podporządkowane Ukrainie i Federacji Rosyjskiej;

Stany Zjednoczone znoszą zakaz dostaw wysokich technologii do Federacji Rosyjskiej, a także znoszą sankcje wobec kompleksu naftowo-gazowego i systemu bankowego;

Federacja Rosyjska jest gotowa omówić przekazanie Ukrainie w całości obwodów zaporoskiego i chersońskiego;
Federacja Rosyjska nie ma nic przeciwko przystąpieniu Ukrainy do UE;

natychmiast po rozpoczęciu negocjacji o rozejmie w formacie Rosja-USA-Chiny-UE-Ukraina należy wprowadzić zawieszenie broni na linii frontu;

konieczne jest wznowienie traktatu w sprawie rakiet krótkiego i średniego zasięgu Ukraina musi go podpisać;
  • 116
  • Odpowiedz
@camelinthejungle: Przecież to Ukraina okupuje więcej ziem rosyjskich niż Rosja ukraińskich. Rosja okupuje tylko 1 miasto i 20 wsi pod Charkowem, a Ukraina takie wielkie miasta jak Chersoń i Zaporoże. I podejrzewam, że ta łaskawa oferta dotyczy pozostawienie Ukraińcom tych miast. Pewnie Rosjanie boją się walk ulicznych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A poważnie mówiąc Ukrainę nie bolą tyle co straty na froncie, co masowa emigracja.
  • Odpowiedz
@Leniek: Dziek. A teraz odnosnie "deklaracji"

"Jeśli w rachubę miało więc wchodzić
przekazanie Rosji broni jądrowej, Ukraina
była gotowa zrobić to tylko w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Zażądała więc od
USA zobowiązania, że w razie ataku
  • Odpowiedz
Oczywiście oferta z Kremla jest nie do akceptacji,


@Vixay: Powiedz to Ukirańcom zdychającym w okopach i ich rodzinom że się nie zgadzasz z zakończniem wojny xD

IMO oferta dobra i do akcpetacji poza może limitowaniem armii. Ukraina przecież i tak nie ma żadnej fizyczinej możliwości odzyskania utraconych terenów, a tak je chociaż odzyska i przelew krwi się
  • Odpowiedz
Ukraina powinna zapisać swój niezaangażowany status w Konstytucji i nie wstępować do NATO ani innego sojuszu;


To dlatego żeby Ukraina wraz z NATO nie zaatakowała Rosji po podpisaniu tego rozejmu?

Ukraina powinna zapisać w Konstytucji koncepcję „armii czasu pokoju” liczącej 350 tys. ludzi i posiadającej ograniczony wykaz uzbrojenia, np. nie więcej niż 125 samolotów bojowych;


To
  • Odpowiedz
@Vixay ja w przeciwieństwie do ciebie i większości wykopków wielokrotnie byłem na Ukrainie (i w Rosji) pomiędzy 2014 i 2022. I rozmawiałem z wieloma Ukraińcami, w tym starymi kobietami, których synowie poszli do Donbasu, wrócili w trumnach, a oni dostali od państwa równowartość kilkudziesięciu złotych. Na Ukrainie nie istniała już zasadniczo opieka zdrowotna. Administracja publiczna i szkolnictwo były przezarte korupcją, podobnie jak wymiar sprawiedliwości. Podstawowych usług publicznych nie było. Przerwy w
  • Odpowiedz
  • 3
@camelinthejungle: Mnie też to zszokowało i napisałem, że to nieoficjalne. Z drugiej strony D. Gordon to naprawdę znany na Ukrainie dziennikarz i na pewno nie wrzucałby fejka. Z trzeciej strony - znalazłem, wrzuciłem, zaznaczając, że to wszystko niepotwierdzone. Co mogę zrobić więcej? Nie wrzucać wcale? Zadzwonić do Białego Domu?
  • Odpowiedz
@yosemitesam: innymi słowy "poprosimy o przerwę regeneracyjną z sejwem na obecnych pozycjach, jak wstaniemy na nogi, to wjedziemy na pełnej pod pretekstem niewypełniania zobowiązań przez UA" XDDDDDDDDDD
  • Odpowiedz
@DanteTooMayCry: Nastepny... czytaliscie kiedys porozumienie budapesztanskie? Wiesz co tam bylo zawarte?
To nie byl zaden wiazacy dokument. Ponadto nie bylo w nim nic co by gwarantowalo Ukrainie wsparcie w razie konfliktu zbrojnego.
Oddanie atomowke przez UKR bylo wielkim bledem. Ale zrobili to bez zadnych gwarancji. Co USA od poczatku komunikowalo.

DLatego, PODKRESLAM. Nalezy wypracowac w takim porozumieniu pokojowym elemnty prawnie wiazace, i dajace prawdziwe gwarancje bezpieczenstwa. Nie, nie bedzie to
  • Odpowiedz