Wpis z mikrobloga

@anonimowy_programista: mniej niż miesiąc temu było 163 :)

co najwięcej zmieniło?
- najpierw ponownie przegłosowany pakiet dla Elona, po tym jak głupia pani sędzina unieważniła go za pierwszym razem (sprawa w toku, ale to było niczym wotum zaufania dla Elona, że shareholderzy po fakcie, nadal chcą mu ten pakiet przyznać... a w teorii mogli by go wyrolować)
- dużo lepsze wyniki za Q2
- progress z FSD
anonimowyprogramista - @anonimowyprogramista: mniej niż miesiąc temu było 163 :)

co ...

źródło: Screenshot 2024-07-03 at 12.27.57

Pobierz
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: Wszystko już było, to z książki z 1891 roku, cytat ukradziony z blogi.bossa.pl

Gdybym sprzedał wtedy, gdy moje osiem akcji dawało mi te sześć tysięcy posagu, Natalka byłaby już dawno po ślubie. Tylko, pani sama wie, akcje stale szły w górę i zacząłem myśleć o sobie, chciałem mieć najpierw sześćset, potem osiemset, potem tysiąc franków renty; tym bardziej że mała odziedziczyłaby kiedyś te pieniądze… I pomyśleć, że przez chwilę,
  • Odpowiedz
Gdybym sprzedał wtedy, gdy moje osiem akcji dawało mi te sześć tysięcy posagu, Natalka byłaby już dawno po ślubie. Tylko, pani sama wie, akcje stale szły w górę i zacząłem myśleć o sobie, chciałem mieć najpierw sześćset, potem osiemset, potem tysiąc franków renty;


@DJ007: według mnie jednym z fundamentalnych błedów jest myślenie o wartości swojej inwestycji, zamiast o wartości firmy.

Firmę w którą inwestujesz a tym bardziej "akcje tej firmy"... gówno interesuje, czy masz $2000, $6900 czy $100 000 w tych
  • Odpowiedz
@mistejk: docelowo... na pewno. Ale na ten moment nie pozbawie się kapitału, z inwestycji w FSD, Robotaxi i Robotów humanoidalnych... które w mojej ocenie pozwolą firmie urosnąć jeszcze co najmniej 10-20 razy.

W dużym uproszczeniu, jeżeli chodzi o to w jakim momencie wzrostu firmy jesteśmy... to moim zdaniem wygląda to tak, jak na tym memie, ale zamieniłbym miejscami FSD&Robotaxi z Tesla Energy:
anonimowy_programista - @mistejk: docelowo... na pewno. Ale na ten moment nie pozbawi...

źródło: GRfddzuXIAAcGt9

Pobierz
  • Odpowiedz
według mnie jednym z fundamentalnych błedów jest myślenie o wartości swojej inwestycji, zamiast o wartości firmy.


Firmę w którą inwestujesz a tym bardziej "akcje tej firmy"... gówno interesuje, czy masz $2000, $6900 czy $100 000 w tych akcjach.


@anonimowy_programista: Pełna zgoda. Ja jednak jestem zwolennikiem podejścia, w którym wycena i bieżąca sytuacja w spółce mają bardzo różny timing. Czyli, że siedząc na grzanym papierze wyjście powinno być raczej na hajpie
  • Odpowiedz
na hajpie świetlanej przyszłoś


jest dużo racji w tym co mówisz.

Od 2016 roku (od mojej wycieczki do Oslo, gdzie na osiedlach widziałem pełno elektryków ładujących się ze zwykłych latarni) byłem przekonany, że szybka elektryfikacja automotive to tylko kwestia czasu. Zacząłem inwestować w 2019 roku widząc niesamowitą dysproporcje pomiędzy tym co twierdził rynek... że Tesla zbankrutuje.. a tym, co sądze ja, że to jest prawie pewne.

Ostatecznie
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: jesli czytales ksiazke o Musku, a zakladam ze tak, to wiesz ze tesla stoi zrywami, kryzysami, i zarzadzaniem adhoc przez Muska. To nie jest firma ktora ma dojzale procesy, a wyzwania postawione przed soba ma wieksze niz "po prostu samochod". Musk nie dba o siebie, przepracowywuje sie i jesli tego nie zmieni to niewiadomo ile pociągnie. Czy ktos go zastapi ? 500k nie duzo, mozna postawic, ale all in
  • Odpowiedz
Obecnie, 99.99% rynku nie ocenia nawet w naśmielszych myślach Tesli jako firmy zapewniającej autonomiczny transport, a już na pewno nikt o niej nie myśli jak o firmie, która zrobotyzuje świat.


@anonimowy_programista: Tu chyba przebiega najwyraźniejsza granica pomiędzy moim, a Twoim podejściem. Ja uznaję, że nie wiemy co ostatecznie rynek zdążył już wycenić, a czego nie, bo to opiera się głównie intuicj/czuju/educated guess, ale nigdy nie bazuje na pewności. Mój nos
  • Odpowiedz
że skoro Ty zakładasz, że tesla zrobotyzuje świat i zapewni autonomiczny transport


@DJ007: disclaimer. IMO, Tesla ma największe szanse jeżeli chodzi o autonomiczny transport.

Jeżeli chodzi o robotyzację to Tesla ma dużo przewag po stronie produkcyjnej, ale jeżeli chodzi o innowacje, to masę startupów robi świetne postępy. Z chęcią bym się zdywersyfikował na inne firmy... problem w tym, że wszystkie inne są prywatne. Ale w taki Robo ETF... to z
  • Odpowiedz