Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie mi rozwiązać zagadkę. Nabyłem silnik (tabliczka znamionowa na zdjęciu) - tanio - podłączam go i słyszę że działa ale nie jest w stanie się zakręcić. Zdejmuję klapkę do zacisków a tam zonk. Tylko trzy wyprowadzenia (zdjęcie w kom). Wygooglałem sobie model i widzę że uzwojenia są połączone wewnętrznie na stałe a sam silnik nie jest przystosowany do rozruchu gwiazda - trójkąt. Co może być z nim nie tak?

#pytaniedoeksperta #pytanie #elektryka
kapy_kulu - Mirki pomóżcie mi rozwiązać zagadkę. Nabyłem silnik (tabliczka znamionowa...

źródło: temp_file6459796624116722919

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • 0
No właśnie to tym bardziej powinien mieć łatwy rozruch a on stoi w miejscu dopóki się nim nie zakręci i dopiero wtedy rusza i chodzi jak należy
@WstretnyOwsik zapomniałem dodać że w sumie to on startuje pod obciążeniem bo jest w betoniarce
  • Odpowiedz
  • 0
@marek22 mam RCD 3f, jest PE jest podłączony. Źle się nie da faz podłączyć bo są tylko trzy wyprowadzenia fazowe. Pomiaru rezystancji izolacji nie zrobię bo nie mam miernika. Zakładam zapieczone/nierozruszane łożyska. Później go uruchomię na jałowym i zobaczę co będzie.
  • Odpowiedz
  • 0
@cotozazycie wał chodzi leciutko. Podłączyłem go be obciążenia i startował ładnie ale jak go wyłączyłem i uruchomiłem ponownie to już ledwo wystartował. Mam wrażenie że w ogóle to ma małą prędkość bo na tabliczce ma deklarowane 940 obr/min.
  • Odpowiedz
@kapy_kulu: ten silnik w końcu nie startuje pod obciążeniem czy bez?

To co piszesz wygląda jakby on był po prostu za słaby. Na jakiej podstawie go kupiłeś? Skąd wiesz, że ma być taki a nie np 5 razy mocniejszy? Zwłaszcza, że poprzedni miał rozruch Y/D. Silników 1,1 kW nie ma sensu tak zasilać. Zwłaszcza przy ciężkim rozruchu, jak np.w betoniarce.
  • Odpowiedz