Wpis z mikrobloga

@DeoLawson: to mam poradę - zobacz jaki twój pracodawca wybrał fundusz, i ile % on pobiera w twojej grupie wiekowej. Ostatnio się tym zainteresowałem, to niczym niezwykłym były opłaty po 3-4%, co jest aberracją, i w terminie 20 lat, zje ci z 50% zysków.
  • Odpowiedz
  • 2
@Przegrywek123: To nie jest aberracja, koszty za zarządzanie to max. 0.50% rocznie i ewentualne 0,1% success grę. Ewentualne pozostałe koszty to jest kwestia tego ile transakcji dokonują fundusze itd i inwestując je samodzielnie też bys je w jakimś stopniu ponosił w zależności od swojej strategii. Ja osobiście nie mam problemu płacić tego 0,5% rocznie dopóki fundusz nie realizuje jakich znacznie poniżej rynkowych zwrotów. Poza tym nawet gdyby te koszty były
  • Odpowiedz
To nie jest aberracja


@DeoLawson: XD

Masz wyżej, koszty całkowite tych funduszy potrafią dobić do 3%. Przy 3% kosztów, 100k początkowej inwestycji, przy zwrocie 8%, po 20 latach masz 253k koło. Wartość tej samej inwestycji bez 3% opłaty wyniosłaby ~466k. Jak to nie jest aberracja, to spoko, bogaty
  • Odpowiedz
  • 2
@Przegrywek123: Tylko że ETF na polski rynek prawie nie istnieją, a nie o to chodzi w ppk, żeby transferować kasę za granicę. Poza tym mam dużą wątpliwość co do długoterminowych skutków ETFizacji inwestowania. Trzeba wziąć też pod uwagę, ze gdyby nie te koszty dodatkowe to po prostu nie uzyskalibyśmy takiego wyniku jaki jest notowany. Wypłacanie z ppk i inwestowanie samodzielne to od razu na początku handicap w postaci podatku, utraty
  • Odpowiedz
@Przegrywek123: misiu drogi, ale powyższe koszty o których piszesz wraz z napływem środków i ze wzrostem wartości aktywów, to ich udział będzie spadał nawet w małych funduszach już to widać, w dużych jak PKO czy PZU to już jest dość akceptowalne jak na polskie warunki i tylko z tego to wynika.

Z resztą, trzeba by zaktualizować tę tabelkę bo to już spada, patrz w tym artykule.
  • Odpowiedz
@DeoLawson: w jakim PPK byłeś na początku? ja przy wpłatach rzędu ok. 25k mam wynik prawie 2x twój - żaden flex z mojej strony, czysta ciekawość skąd taka różnica a też jestem w PKO, konkretnie 2055.
  • Odpowiedz
  • 1
@vinmcqueen: Też 2055 ale najpierw byłem w millennium, a potem wypłaciłem na parę miesięcy całą kasę na wkład własny, a giełda radziła sobie w tym czasie nieźle. W dodatku pko bp nie wyświetla zysku osiągniętego w mille jako zysk tylko jako wpłatę. więc realnie wynik byłby lepszy. Poza tym ja w 2018 zarabiałem tylko 5 k brutto, sensowniejsze kwoty od 2021.
  • Odpowiedz
@DeoLawson wiesz co, ja kupuję przez IKE w Bossie, na razie mam kupiony za ok 1/3 limitu tegorocznego IUIT.UK ale docelowo planuję wykorzystywać całoroczny limit i przerzucać akcje mojego pracodawcy które dostaje z dyskontem raz na pół roku finansowane z mojej pensji, bo jednak doszedłem do wniosku że mam zbyt dużą ekspozycję na jedną spółkę a w razie jakby firma jebnęła to zostaje bez akcji i bez roboty xD
  • Odpowiedz