Wpis z mikrobloga

Czeka mnie dziś dość spora trasa do rodziny. Nie lubię takich podróży, więc trochę tym żyje od kilku dni. Trasa to około 120 km, a w poniedziałek powrót, więc łącznie niecałe 250 km.

Sprawdziłem generalnie wszystko w aucie, byłem na przeglądzie, ale jedno nie daje mi spokoju, jak sprawdzić czy w kole zapasowym jest odpowiednio powietrza, gdybym w razie czego złapał „kapcia” i musiał zmieniać?

Czy po prostu jechać na stację i dopompować profilaktycznie?

Samochod to Dacia Duster z 2018 roku.

#motoryzacja #samochody #pytanie #pytaniedoeksperta #zalesie
  • 98
  • Odpowiedz
@sphinxxx: nie 2 - 2.5 bara tylko tyle ile jest napisane na oponie ( ͡° ͜ʖ ͡°), we wszystkich samochodach w których jeździłem zwykle były to okolice 4-4.5 bara dla dojazdówki


@nightfaler: sporo :o ja faktycznie nigdy nie miałem dojazdówek, zawsze pełnowymiarowe, więc pompowałem standardowo
  • Odpowiedz
@tojapaweu: wez poduszke i jakis kocyk jeszcze. Przespisz sie pare godzinek mniej wiecej w polowie drogi. Niebezpiecznie jest jechac tyle km na jeden raz. No i tak ze 4-5 litrow wody do picia koniecznie z elektrolitami i jakies energy. Nie ma co zyciem ryzykowac.
  • Odpowiedz
@tojapaweu: widzę że nikt nie odpowiedzial na pytanie dotyczące prawidlowego cisnienia w kole zapasowym. Kolo zapasowe napompuj według danych z tabeli. Jak masz rozne wartosci dla osi przedniej i tylnej to najlepiej wozic dwa kola z roznymi cisnieniami. Wartość cisnienia w zapasie może być nieco nizsza bo po zamontowaniu pod obciazeniem cisnienie wzrośnie. Jesli chcesz być dokladnym to najprościej napompować kola zgodnie z tabelą następnie podnieść lewarkiem bok i zmierzyć
  • Odpowiedz
@tojapaweu @cy5yc:

Albo po prostu zapas do 3,0 bara i tyle. Potem sprawdź ewentualny ubytek co jakiś czas. Jeśli ubytek będzie mniejszy niż 0,3 bara na pół roku, to możesz profilaktycznie raz na 2 lata dopompować zapas do 3,0 bara i tyle. Jeśli ubytek większy niż 0,3 bara na pół roku, to pompuj mniej więcej co tyle, co ile spadnie o 1,0 bara. Ale jeśli spadnie 1,0 bara szybciej
  • Odpowiedz