Wpis z mikrobloga

#podroze #nurkowanie #pytanie
Pomyślałem, że czes przerzucić się ze snorkowania na nurkowanie. Jestem kompletnie zielony w tym temacie więc na start mam kilka lamerskich pytań.
1. Możecie podać jakieś fajne i niedrogie miejscówki do nurkowania (z rafami) po za Egiptem? Standard hotelu nie musi być wysoki bo i tak gównie spędzałbym czas po za nim. Ale żarcie HB żeby chociaz bylo :)
2. Czy nastawiając się na nurkowanie i ewentualnie jakies tam małe zwiedzanko, mozna wybrac termin zimniejszy lub deszczowy zeby ograniczyc koszty? Czy wtedy nurkowanie odpada?
3. Co jeszcze musze wiedziec na poczatek przygody z nurkowaniem?
  • 10
  • Odpowiedz
Niedrogie miejsce do nurkowania z rafami to właśnie Egipt. Nic tańszego nie znajdziesz, bo Egipt najbliżej. Możesz po Adriatyku czy Śródziemnym próbowac, ale to już nie to samo. Nie ma kolorowych raf i tak bogatego życia. Zacznij od kursu OWD, instruktor pewnie podda Ci parę pomysłów. Polub sobie na FB grupy nurkowe, często są ogłoszenia na jakieś wyjazdy.
Nurkowałam na Chorwie, w Turcji, Cyprze, obecnie w Albanii, ale bida tu jest jednak
  • Odpowiedz
ale bida tu jest jednak w porównaniu do Egiptu


@monalisssa: Chyba że, zamiast gapienia się na te same ryby po raz n-ty, wolisz buszować po wrakach. Tego akurat na Morzu Śródziemnym jest podobna ilość, co w Czerwonym.
  • Odpowiedz
@worldmaster
w egipcie nurkowanie jest całorocznie (m. czerwone), na południu europy raczej tylko sezon letni. zimą będzie taniej, ale chłodnawo.

jak zamówisz sobie tzw. intro (czyli dostajesz indywidualnie faceta, który cię trzyma cały czas za gacie), to nie musisz nic wiedzieć. i od tego bym zaczął, żeby zobaczyć jak się będziesz czuł na tych choćby 5 metrach.

a potem zlokalizuj sobie szkółkę nurkowania gdzieś blisko miejsca zamieszkania. oni cię najpierw wyślą do lekarza. choroby krążenia nie są zalecane, wiadomo, ale najważniejsza jest pełna drożność układu oddechowego (wyrównywanie ciśnienia w uszach, zatokach), więc prosta przegroda nosowa i drożne trąbki eustachusza, nie uszkodzone błony bębenkowe
  • Odpowiedz
@Endriu_ to fakt :) ale z tymi wrakami to też zależy. Na Chorwie i Albanii oferowali mi tylko takie pipki jak koparkowy Wilhelm, z niemozliwoscią wejścia do środka. Zenobia już się lepiej na Cyprze prezentowała. Ale może malo wiem, nie orientowałam się jakoś bardzo w nurkowaniu wrakowym. Wolę rafy i życie podwodne.
  • Odpowiedz
w egipcie nurkowanie jest całorocznie (m. czerwone)


@PotwornyKogut: Nie polecam lecieć tam w lecie :D Zawsze bywam w Egipcie gdzieś na przełomie października i listopada i dalej jest tam wtedy patelnia - i to na morzu (bo latam na safari i lądu nie widuję przez tydzień), po dobiciu do brzegu jest jeszcze gorzej. Nie wyobrażam sobie więc nawet co tam się dzieje w lipcu/sierpniu.
Najfajniej to jest latać w takie
  • Odpowiedz
Ja proponuję zrobić kurs nie w PADI, a w CMAS. Proponuję też zrobić go w Polsce, gdzie warunki są trochę cięższe, ale ćwiczenia są tego warte. Chodzi o to żeby w razie co mieć opanowane różne sytuacje.
Co do odpowiedzi to:
1. Ogólnie Egipt, możesz się dogadać z jakąś bazą że przez 5 dni będziesz z nimi nurkować po 2-3 nurki dziennie. Safari nurkowe (gdzie przez tydzień jesteś na łodzi i masz
  • Odpowiedz
@worldmaster gdziekolwiek w poludniowo wschodniej Azji będzie tanio i pieknie. Najwiekszy koszt to bilet.

Kursy zrób sobie w Polsce - przyzwyczaisz się do kiepskiej wizury. I jak z jakiegoś powodu się skiepsci w czasie nura gdzies w ladnej wodzie to sie nie wystraszysz - czasem jak ktos podniesie mul z dna jeziora to nie widzisz kompletnie nic. Ogolnie polecam w miare mozliwosci czesto nurkowac w Polsce treningowo, zeby nie miec jakis bardzo dlugich odstepow między nurami tylko byc na swiezo. Cwicz sobie tez jakies rozne rzeczy typu szukanie maski pod wodą, cięcie jakiś linek (małym nożykiem, ez-cut albo nożyczkami, nie nożem typu rambo), sytuacje gdzie partnera prosisz o powietrze i inne jakieś awaryjne scenariusze. Generalnie nurkowanie jest raczej bezpieczne, kwestia zachowania spokoju jak cos zlego sie dzieje.

W deszczu mozesz jak najbardziej nurkowac, bardziej mokry nie będziesz. Problemem moga byc wieksze fale (zaleznie od regionu i klimatu) i to ze w sloneczny dzien wszystko pid woda wyglada piekniej.
Polecam zrobic sobie papiery na glebokie nury (jak juz sie triche wczujesz w temat) bo to odblokuje pare miejscowek i papiery na nurkowanie nocne bo samo w sobie jest super i
  • Odpowiedz