Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #stomatologia #aparatortodontyczny #zeby #pandemia #koronawirus
Od niedawna mam aparat stały. Niestety właśnie "spadł" mi jeden z zamków. Czy ktoś może doradzić jak bardzo pilnie powinienem się udać do ortodonty? Sprawa jest skomplikowana, bo 1. jest niedziela 2. mój ortodonta pracuje w innym mieście 200km ode mnie.

Na szybko w google znalazłem dwie opinie:

Według zaleceń PTS (Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego) leczenie ortodontyczne powinno zostać zawieszone na czas pandemii. W przypadku awarii takiej jak utrata zamka ortodontycznego należy rozpatrzyć czy poza przedłużeniem samego noszenia aparatu nie niesie to ze sobą innych konsekwencji. W znakomitej większości przypadków nie ma potrzeby pilnej wizyty i można zaczekać do momentu wznowienia właściwego działania klinik dentystycznych. lek. dent. Marcin Nitka


Gdy zauważysz, że aparat ortodontyczny uległ awarii, to absolutnie nie możesz tego bagatelizować. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który zdecyduje, czy niezbędna jest wcześniejsza wizyta, czy jednak problem nie jest na tyle poważny i może poczekać do zaplanowanej wizyty kontrolnej. Specjalista zapewne przekaże także dodatkowe zalecenia, do których należy się zastosować.
  • 8
  • Odpowiedz
@szymeq2001: a kiedy masz wizytę? u mnie jest tak że jak nie mogę przedzwonić co zrobić a to ostatni zamek to sobie odginam druta i ściągam zamek. Jak mnie drut uwiera to go ucinam xD a jak gdzieś z przodu że mi to nie przeszkadza to czekam do wizyty.
  • Odpowiedz
@szymeq2001 ale spadł całkiem? To możesz spokojnie zaczekać do czasu wizyty kontrolnej. A jak lata na łuku, to przedzwoń do okolicznych dentystów niech Ci to ktoś zdejmie i spakuje do pakietu.
  • Odpowiedz
  • 0
A jak lata na łuku, to przedzwoń do okolicznych dentystów niech Ci to ktoś zdejmie i spakuje do pakietu.


@SkrytyZolw: Lata na łuku, ale tylko jeden - czy jest zatem ryzyko, że np podczas snu całkiem spadnie i go np połknę? Nie wiem na ile serio traktować zastrzeżenie mojej ortodontki, ale powiedziała, żebym nie próbował na własną rękę szukać pomocy innego ortodonty, bo on nie wiedziałby pod jakim kątem (?) to
  • Odpowiedz