Wpis z mikrobloga

Dlaczego ProtonDB jest taki wydajny? Prawie nie zauważam różnicy w wydajności i5-12400f, RX 6600, Cyberpunk 2077.
(Linux 6.1.0-12 + Proton Experimental) vs (Win11 + akt. stery AMD)
#linux, #linuxgaming, #pcmasterrace
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gacek_w: bo proton tlumaczy zapytania z api directx na vulcana. vulcan jest bardzo zblizony mozliwosciami do direct12 plus czasami masz specjalnie optymalizacje i gry potrafia chodzic minimalnie lepiej

czyli proton jest tak dobry bo to nie jest emulacja zadna, to jest natywne rozwiazanie
  • Odpowiedz
  • 1
plus czasami masz specjalnie optymalizacje i gry potrafia chodzic minimalnie lepiej

@keksoa: Prawda, zauważyłem, że w niektórych grach nie występuje stutter związany z kompilacją shaderów (Stray np.)
  • Odpowiedz
  • 3
@keksoa: Tak, Valve robi mega dobrą robotę od czasów Steam Decka. Mam nadzieję, że Linux trafi wreszcie do desktopowego mainstreamu między innymi dzięki gierkom. Ja sam używam Debiana jako daily driver: od programowania po gry AAA. Niestety wciąć mało osób wie, jak to wszystko teraz super działa. Ale są już dobrzy ludzie, którzy streamują z Linuxa: @Wonziu :)
Większa popularność Linuxa wszystkim wyjdzie na dobre - również użytkownikom Windows
  • Odpowiedz
@keksoa: Steam Os bazuje na Arch Linux. Oczywiście różnice między nimi występują, ale nie jakieś gigantyczne by miało to znaczenie.
Głównie chodzi o to, że to dystrybucja ciągła, którą się tylko aktualizuje i dzięki temu masz zawsze świeże oprogramowanie. Więc jak masz czas i miejsce na dysku (a najlepiej jakiś oddzielny) to instaluj. Nie musisz czekać na pc od Valve. Polecam Endeavour. Taki Arch na sterydach, dziecko sobie poradzi.
  • Odpowiedz