Wpis z mikrobloga

Może jakimś wybitnym astrofotografem nie jestem, ale i tak jestem pod wrażeniem efektów, które może osiągnąć taki amator jak ja i ze sprzętem wcale nie takim drogim.

Oto słynna galaktyka Wir, znana również jako M51 lub NGC 5194. Jest to odległa o około 23 miliony lat świetlnych galaktyka spiralna.
Tuż obok znajduje się galaktyka soczewkowata NGC 5195, która zderzyła się z galaktyką Wir około 500-600 milionów lat temu.

W tle ukazują się także bardzo odległe galaktyki jak IC 4277, od której dzieli nas dystans 547,8 milionów lat świetlnych 🤯

Teleskop Sky Watcher 150/750
Kamera ZWO ASI 585MC

400 klatek po 10 sekund co daje nieco ponad godzinę łącznej ekspozycji.

#kosmos #astronomia #astrofotografia #astrofoto #forografia
Antybristler - Może jakimś wybitnym astrofotografem nie jestem, ale i tak jestem pod ...

źródło: r_M51_stacked1

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Nice, ale chyba darkow nie zrobiles :) Na takie fotki ze masz jadro galaktyczne przepalone, a nie chcesz obnizac progow, bo utracisz mglawice/galaktyke to jest operacja 'arcsinh stretching' lub 'color stretching'. No i balans bieli pojechany.
Ogolnie bardzo spoko ci te foteczki wychodza, i material pewnie jest ok, kwestia obrobki.
  • Odpowiedz
@Antybristler: Az do drugiego kompa poszedlem i troche poprawilem, bo jak dla mnie ona powinna byc troche bardziej zolto-niebieska niz czerwona. Proste usuniecie gradientu wielomianem, mimo ze nie masz gradientu :D ale masz jakis dziwny pattern po stacku. Potem usuniecie tla (wybierasz wycinek, odejmujesz od calosci srednie kolorow z wycinka), balans bieli ogolny i potem asinh zeby zmniejszyc jasnosc jader wzgledem reszty. Ta ostatnia operacja wychodzi nie za fajnie gdy na
BassGru - @Antybristler: Az do drugiego kompa poszedlem i troche poprawilem, bo jak d...

źródło: 3

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@BassGru: ja nawet nie mogę wrzucić darka, bo podobno klatki mam zapisane w 8 bitach. Coś pochrzaniłem. Zdjęcia robiłem w formacie tif i rgb24 (może to jest błąd i powinienem raw16)
  • Odpowiedz
@theredi: Spoko refraktor 80/400, montaz troche ujowy, ale do visuala styknie. Nie wiem jak oni wyliczyli w tym linku 625x zoom, bo z tego max to 160 :D
  • Odpowiedz
@Antybristler:

ja nawet nie mogę wrzucić darka, bo podobno klatki mam zapisane w 8 bitach. Coś pochrzaniłem. Zdjęcia robiłem w formacie tif i rgb24 (może to jest błąd i powinienem raw16)


Bo tu jest problem ze lecimy na kamerach RGB. Zeby poprawnie odjac darka trzeba zrobic dekompozycje macierzy bayera i wtedy raw16 jest potrzebny (czy ogolnie raw). Ale dark jest dark --> Ja bym zrobil mediane z tych dark klatek i
  • Odpowiedz
@BassGru: ostatnio u mnie chmury byly caly czas, ale udalo mi sie chwile popatrzec, przez soczewke 4 mm podają, że daje 125x i bylo spoko, a do tego zestawu dodaja jeszcze jakies soczewki barrowa ktore sie dodaje do zwyklych i niby wtedy sie robi 375x, a nawet 625x, ale jakos nie widzialem wtedy w ogole ksiezyca ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@theredi: Bo to jest kwestia jeszcze zrenicy wyjsciowej. Masz tam ogniskowa 500mm i soczewke 80, czyli max zoom (soczewka x2) = 160. Im zakladasz wieksze przyblizenie tym obraz ogniskuje sie blizej szkla okularu, przy tych 375 to juz chyba bys rogowka szkla macal, a przy 625 (ch... wie skad ta liczba) to juz pewnie w polowie oka bys musial miec okular :D Jak dajesz zoomy powyzej 160 to jakbys zoomowal jpga
  • Odpowiedz