Wpis z mikrobloga

Za 2 dni mam rozmowę kwalifikacyjną na senior java developera (z tym że to ja jestem po stronie zadającej pytania) Wiece może o co teraz się pyta potencjalnych kandydatów? #pracait #programista15k
  • 40
  • Odpowiedz
to mozesz wypytac o dowolne aspekty techniczne - observability, podejscie do testow, release plan, scalability, uzyte technologie itp.


@quan888: ja miałem właśnie taką rozmowę, takie pitu pitu o projekcie, technologiach i w trakcie gościu zaczął mnie pytać o różne aspekty, również związane z protokołami sieciowymi, RPC, internale Kafki i message streamingu itp.

Chyba nie poszło najlepiej, bo to była finalna rozmowa i dostałem maila z podziękowaniami za poświęcony czas ( ͡
  • Odpowiedz
@rav2: cloud, AWS, kubernetes, terraform, ansible, cypress, selenium, kafka, elasticseach, jakieś szczegóły JVM, GC, mnóstwo podchwytliwych pytań z wielowątkowości, generyków

3 hardy z codility do zrobienia na kartce
  • Odpowiedz
@rav2: ja zawsze idę od ogółu do szczegółu, tj. pytam ogólnie o projekty, co kandydat robił, jakie miał wyzwania problemy, później same się nasuwają pytania - a dlaczego takie podejście, z czego korzystałeś, jak to od środka działa - bardzo szybko wyłapiesz, czy kandydat jest biegły w tym co robił czy nie

dopiero po takiej serii staram się dopytać o rzeczy które mnie interesują, a nie były wspomniane wcześniej

przy takim
  • Odpowiedz
Popros by kandydat opisal Ci projekt ktory byl z jego perspektywy najciekawszy / najbardziej wymagajacy. Jak powie Ci jaki byl cel projektu, problem do rozwiazania, stakeholderzy itp. to mozesz wypytac o dowolne aspekty techniczne - observability, podejscie do testow, release plan, scalability, uzyte technologie itp.


@quan888: miałem takich pytań dziesiątki, szczerze to nie wiem co miały na celu. Po pierwsze, jak jesteś seniorem to masz umowę zachowania poufności i nie możesz
  • Odpowiedz
@rav2: O opinię na temat tych technicznych rozwiązań, których używał - jeżeli faktycznie coś z tym robił i się zagłębiał to jakąś będzie miał i jakieś powody poda, i to w taki sposób że nawet nie trzeba go będzie dopytywać, tylko od razu powie co wie, żeby swoją opinię uzasadnić. Jak nie ma opinii to wątpliwe, że naprawdę daną technologię zna.
  • Odpowiedz