Wpis z mikrobloga

IKEA poucza Polaków jakiego języka mają używać!

Poza klasykami jak "cygan" i "murzyn", znany sklep meblowy za problematyczne uznał m.in. sformułowania: osoba niepełnosprawna, związek homoseksualny, zmiana płci, kryzys migracyjny: https://www.ikea.com/pl/pl/local-apps/pdf/Leksykon-dobrego-jezyka.pdf

Pod propagandową ulotką podpisała się m.in. "Judyta Rozmus, Liderka Projektu Wsparcia Osób z Doświadczeniem Uchodźczym w IKEA Retail w Polsce".

Znalezisko: https://wykop.pl/link/7469377/ikea-poucza-polakow-jakiego-jezyka-maja-uzywac

#bekazlewactwa #polska #ikea #propaganda
biaukowe - IKEA poucza Polaków jakiego języka mają używać!

Poza klasykami jak "cygan...

źródło: Screenshot 2024-06-18 at 16.18.53

Pobierz
  • 134
  • Odpowiedz
  • 16
@biaukowe osoba niepełnosprawna? Przecież dopiero 10 lat temu konwertowali w osoby niepełnosprawne inwalidów. To nie mogli od razu robić tego inzynieringu do docelowego zwrotu?
  • Odpowiedz
  • 3
@K_R_S: lewaków brzydzą nie słowa, a koncepty które opisują. dlatego słowo czarnuch stało się obraźliwe choć pochodzi od neutralnego "czarny", i dlatego próbują banować murzyna.
  • Odpowiedz
@biaukowe
Myślę że do Ikei na zakupy chodzą w większości zwykli normalni ludzie, a Ikea wypuszcza ulotkę dla kompletnych #!$%@? xD. O co tu chodzi?
  • Odpowiedz
#!$%@?, każdy murzyn / arab / ktokolwiek nie z Polski, jak mu mówiłem, że świetnie mówi po polsku, to się cieszył z komplementu XD Też bym się cieszył, jakby jakiś murzyn w Somalii mi powiedział, że świetnie mówię po somalijsku XD Okazuje się, że powinienem się czuć urażony! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+ sorry, ale nie poświęcę swojej torby / walizki, żeby cyganowi było miło, jak szanse, że
Tywin_Lannister - #!$%@?, każdy murzyn / arab / ktokolwiek nie z Polski, jak mu mówił...

źródło: Zrzut ekranu 2024-06-18 185744

Pobierz
  • Odpowiedz
Karzeł – pojęcie obarczone negatywnymi konotacjami i postrzegane jako obraźliwe wobec osób o niższym wzroście. Używanie tego słowa jest krzywdzące i stygmatyzujące, ponieważ określa daną osobę jedną cechą fizyczną i nie uwzględnia jej pełnej tożsamości.

Jak mówić? „Osoba niskorosła / Osoba o niskim wzroście”

@biaukowe: osoba z deficytem wzrostu
  • Odpowiedz
osoba niepełnosprawna? Przecież dopiero 10 lat temu konwertowali w osoby niepełnosprawne inwalidów. To nie mogli od razu robić tego inzynieringu do docelowego zwrotu?


@K_R_S: "gay" wzięli z wesołego zanim stało się to obraźliwe, generalnie dobiera się miłe/neutralne słowo dla danej grupy, ludzie niekoniecznie ją lubią, zatem zmienia się słowo i tak w kólko. Sama idea że romowie mogliby karać i wyklinać swoich kradnących ziomków jest oczywiście niemożliwa, chodzi o słowo.
  • Odpowiedz
  • 5
@biaukowe Podoba mi się ten spontaniczny, niewyhamowany przypływ szczerości. Wprost przyznają, że próbują kreować rzeczywistość - oczywiście na swoją modłę.
  • Odpowiedz
@biaukowe:

Zawsze mnie rozwala jak wykopki zawsze narzekające na to, że świat nie ocenia ludzi przez pryzmat ich wiedzy, tylko przez to czy są biali i jakiej płci, sami za najważniejszy argument często uznają czyjś wygląd. Komedia.
  • Odpowiedz