Wpis z mikrobloga

Patrzy się (ʘʘ)

Podobnie jak większość owadów, ważki mają oczy złożone, zbudowane z tysięcy fasetek (oczek prostych) ułożonych jak mozaika. Takie oczy są pozbawione źrenic, mimo to jednak patrząc na niektóre ważki można odnieść wrażenie, że nie tylko mają źrenice, ale do tego zawsze patrzą prosto na obserwatora. To jednak tylko złudzenie optyczne. Ten przyciemniony obszar – pseudo źrenica – to część oka, na którą patrzymy prostopadle, a dokładnie dno oka widoczne w tych fasetkach, które są akurat ustawione na tej samej linii co soczewka i plamka żółta w oku obserwatora.

Poza dwojgiem dużych, złożonych oczu ważki mają także troje oczu prostych – tak zwane przyoczka – rozmieszczone na szczycie głowy. Pomagają one owadom określić natężenie oświetlenia w otoczeniu i zachodzące w nim zmiany.

Na zdjęciu ważka równoskrzydła siedząca na łodydze rośliny.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
Apaturia - Patrzy się (ʘ‿ʘ)

Podobnie jak większość owadów, ważki mają oczy złożone, ...

źródło: Damselfly

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • 9
@jan_zwyklak: Każde z oczu ważki ma około trzydziestu tysięcy fasetek, więc ta rozdzielczość nie jest chyba taka zupełnie niska ;) Podobno najgorszej jakość obraz jest odbierany prze te obszary jej oczu, które odpowiadają za patrzenie w kierunku jej "pleców".
  • Odpowiedz
@Apaturia Co ciekawe ważki mimo pokaźnej wielkości oczu nie mają zupełnie podejścia do oczu pająków skaczących. Te królują pod względem wzroku, wyróżniając się nie tylko na tle owadów, ale zwierząt ogólnie. Pająki te mają dwa pola widzenia, centralne ostre i w kolorze, i szerokie widzenie 360st. monochromatyczne (mam nadzieję, że dobrze pamiętam).
https://youtu.be/nfAqTSjMBJk
  • Odpowiedz
  • 2
@gisot: Nie są ślepe, po prostu som gupie. W sensie, to bardziej kwestia tego, jak działają ich mózgi niż tego, jak dobrze widzą. Owady ogólnie nie ogarniają konceptu "wewnątrz" i "na zewnątrz", nie ogarniają też, czym są szyby okienne. Zwykle załączają im się proste komendy w stylu "leć w stronę światła" i jeśli napotkają po drodze przeszkodę typu przezroczysta szyba, zwyczajnie nie potrafią wykombinować, jak sobie z tym szybko poradzić.
  • Odpowiedz