Wpis z mikrobloga

dziś podany był odczyt inflacji wg GUS Za maj:
2,5% r/r
0,1% m/m

10 dni temu RPP obradowała i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - 5,75%

A jak tam nasz kebab z budy i inflacja na kebabie?
10 stycznia 2022 roku zamówiłem kebaba z lokalnej budy, to samo zrobiłem 9 grudnia 2022, a potem jakoś to poszło i zacząłem go brać co pół roku aby aktualizować dla mireczków indeks kebaba. To samo zrobiłem wczoraj.
10.01.2022 - cena 28,30 zł
09.12.2022 - cena 38,80 zł
31.05.2023 - cena 38,80 zł
06.12.2023 - cena 41,30 zł
03.06.2024 - cena 42,00 zł

różnica cen za ostatnie ~6 miesięcy to 1,69%, a za ostatnie ~12 miesięcy to 8,24%

Cena Kebsa i dodatki- tak jest drogi, jest tu masa dodatków, ale to też taki "koszyk" cen w tej budzie na jednym paragonie.
Gramatura Kebaba przez cały okres badania pozostała bez zmian:
Mięso 180 gram +100g rozmiar XL, 50g warzywa, 50g kapusta, sos 120 ml + 50ml ekstra sos

Plusujących zawołam za pół roku. Zamówię to samo.

Poprzedni wpis: https://wykop.pl/wpis/73973823/wczoraj-rpp-pozostawila-stopy-na-niezmienionym-poz

#inflacja #gospodarka #paragongrozy #pieniadze #inwestowanie #indekskebaba
szcz33pan - dziś podany był odczyt inflacji wg GUS Za maj:
2,5% r/r
0,1% m/m

10 dni ...

źródło: indeks_kebaba_czerwiec_2024

Pobierz
  • 219
  • Odpowiedz
@szcz33pan: u ciebie chociaz gramatura ta sama (czy oby na pewno? bedac na maksa pedantycznym trzeba by bylo powazyc osobno mieso i surowki, ocenic tez ich jakosc ;) u mnie np. cena kebaba w lokalnej budzie w zrosla x3 w porownaniu do roku 2019, za to gramatura tego samego modelu kebsa (giga) zmalała już o ok 50% (sukcesywnie obcinali), ewidentnie przycinaja na ilosci miesa ladujac wiecej tanszej surówki a i
  • Odpowiedz
@szcz33pan: Pomiar obarczony poważnym błędem. Jak książulo zrobił reklamę na 1.5M wyświetleń i cena rdr wzrosła o 8% to z dużym prawdopodobieństwem mamy deflację na kebabie

Swoją drogą jestem za stary na kebaby po 40zł. Wiedząc, że "niedawno" można było zjeść jak król za dychę przez usta by mi to nie przeszło
  • Odpowiedz
gramatura tego samego modelu kebsa (giga) zmalała już o ok 50% (sukcesywnie obcinali), ewidentnie przycinaja na ilosci miesa ladujac wiecej tanszej surówki a i jakosc skladnikow zdecydowanie nie ta. smutne, ale jakby to podliczyc to ten sam kebab co w 2019 u nich by juz pewnie musial kosztowac x4 tego co bylo


@torian15: i taki kebab sie jeszcze sie trzyma? to on jest jedyny w okolicy i nie ma nic
harrame - >gramatura tego samego modelu kebsa (giga) zmalała już o ok 50% (sukcesywni...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
i to się nazywa rzetelne źródło informacji o stanie gospodarki


@PiotrasSNK: kiedy ty masz bekę z indeksu kebaba, poważni ekonomiści rozmawiają o indeksie bigmaca. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Fastfoody to dobry wyznacznik kondycji kraju, bo zawierają pieczywo z lokalnej mąki, lokalne mięso i lokalne warzywa, a do tego cena, w przeciwieństwie do drogich restauracji, nie zawiera wysokiej marży za prestiż.
  • Odpowiedz
@harrame: wlasnie w tym miesiacu go zamykaja, sledzilem go z zaciekawieniem bo ceny podnosili czasami o 1zl co tydzien-dwa, powolutku sukcesywnie, jak sprzedaz im spadala mocno to znow o 1zl w dol, i tak finalnie dobrneli do takich cen. w sumie jakby na to spojrzec to co lepiej sie takiemu wlascicielowi oplaca - sprzedac dziennie np. 50 kebabow po 20zl (1000zl utargu dziennego) czy 20 kebabow po 50zl (tez tysiak
  • Odpowiedz
w sumie jakby na to spojrzec to co lepiej sie takiemu wlascicielowi oplaca - sprzedac dziennie np. 50 kebabow po 20zl (1000zl utargu dziennego) czy 20 kebabow po 50zl (tez tysiak utargu). w drugim przypadku mniej zapitalania, mniej skladnikow, mniej pradu, wody, wiecej wolnego czasu.


@torian15: inny target, u mnie na osiedlu tez by mogli otworzyc restuaracje z giwazdka michelin. Ale dziadki i ja dalej bysmy chodzili na dwa dania
  • Odpowiedz
@szcz33pan 48% podwyżki ceny kebaba przez 2 lata. Z ciekawości obliczyłem ile wzrosła moja pensja za ten okres. To było dosyć udane 2 lata, sporo awansów i podwyżek, w sumie 50% wzrosła moja pensja, czyli mogę kupić tyle samo tych kebabów XD Ehhh i człowiek się stara, cieszy się, że jest w tej klasie średniej, a nawet więcej kebaba sobie nie może kupić, jak chomik w #!$%@? kołowrotku.Jeszcze od stycznia kolejny
  • Odpowiedz