Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy

Pewnie zostanę zjedzony, ale kreatyna to niezły chwyt marketingowy. Wszędzie pompowana i promowana super przebadany suplement itp itd., szkoda tylko, że #!$%@? daje. Czytam badania na temat wpływu na wysiłek siłowy, a tam badani byli na dodatnim bilansie kalorycznym w okresie 2 miesięcy. To logiczne, że masa i siła szła do przodu i kreatyna tutaj nic nie znaczyła.

Może napiszę trochę inaczej. Kreatyna faktycznie może dawać jakieś minimalne procenty czy ułamki procent poprawy sprawności ale według mnie to jest do odczucia przez sportowców zawodowych. Rekreacyjnie to nie masz prawa tego odczuć a swoje kosztuje.
Odstawiłem już pare miesięcy temu, eksperyment przeprowadzony również na ziomkach, którzy dla doświadczenia odstawili i wyszło tak jak myślałem, bez różnicy. Wszyscy braliśmy przez kilka lat, podobno mieliśmy stracić po odstawieniu nawet 1-3kg z wagi! (XD!) ale jak się okazało dosłownie nic nie zjechało.

Oczywiście nie neguję pozytywnego działania kreatyny w aspektach innych niż trening siłowy. (przykładowo pozytywnego wpływu na mózg czy wątrobę - na te tematy jednak nie jestem w stanie się wypowiedzieć)

To taki mój mały wysryw nocny, pozdro
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

kup coś z kfd


@mkorsov: myślisz, że przez lata spożywania nie jadłem z KFD? Przerobiłem chyba każdą markę (i tylko mono leciało wiadomo)

kreatyna to jest jedyny legalny anaboliki na rynku, co do ciekawostek to jest zakazana we Francji


@mkorsov: no jest lub raczej była zakazana we Francji bo wykazali związek ze zwiększoną zachorowalnością na raka przy jej stosowaniu, ale teraz w chociażby Decathlonie możesz ją kupić więc
  • Odpowiedz
@winterberrysandwich: Tak to już jest w tym świecie, firmy teraz już produkują bigosy z dopiskiem "wysoko białkowe" ludźmi jest bardzo łatwo sterować - wystarczy odpowiednia propaganda. 99% osób nawet nie wie jak działa kreatyna.

Wszystkie suplementy to scam - jeżeli ktoś potrzebuje suplementować białko to zastanów się nad swoim życiem, jak źle musi wyglądać twoja dieta?
  • Odpowiedz
Odstawiłem już pare miesięcy temu, eksperyment przeprowadzony również na ziomkach, którzy dla doświadczenia odstawili i wyszło tak jak myślałem, bez różnicy. Wszyscy braliśmy przez kilka lat, podobno mieliśmy stracić po odstawieniu nawet 1-3kg z wagi! (XD!) ale jak się okazało dosłownie nic nie zjechało.


@winterberrysandwich: z czystej ciekawości, jak przeprowadziliście ten eksperyment? na jakiej kaloryce po odstawieniu znajdowały się badane jednostki, co spożywały, jak trenowały, jak wyglądała wcześniejsza suplementacja kreatyną,
  • Odpowiedz
@winterberrysandwich: częściowo można się zgodzić, bo kreatyna nie daje nie wiadomo jakich efektów, ale jednak działa - i to nie tylko zostało udowodnione w jednych badaniach, które przeczytałeś. Oczywiście jak ktoś jest na bombie albo leżą podstawy, to nic mu nie da.
No i jak mówimy o dowodach anegdotycznych, to w moim przypadku (zawodowcem nie jestem, ale amatorem też nie) jest te 0,5-1cm więcej w obwodach i 1-2 powtórzenia więcej
  • Odpowiedz
@winterberrysandwich: Nie wiem czy ja jestem jakiś upośledzony czy jak ale u mnie ona #!$%@? dawała. Brałem chyba rok 5g dziennie, i jedyny efekt to napompowanie twarzy wodą. Po odstawieniu twarz wróciła do normy a tempo przyrostów się nie zmieniło.
  • Odpowiedz
@kuba181797 białko to akurat jeden z najbardziej zasadnych suplementów, rzecz w tym że jest bardzo sytuacyjny: ma sens tylko u osób które powinny spożywać więcej białka ale nie mogą sobie pozwolić na więcej kalorii (np sportowcy w okresie redukcji albo kulturyści/trójboiści na wyższym poziomie). To nie jest tak że dodatkowe białko każdemu coś da.
  • Odpowiedz
@winterberrysandwich przez lata brałem kreatynę w wieloma dłuższymi i krótszymi przerwami. Uważam że daje bardzo mało W PORÓWNANIU z resztą życia. Najlepszą formę miałem kiedy nie brałem kreatyny, ale miałem możliwość codziennie się wysypiać, robić 5 pełnych treningów w tygodniu, jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki, nie miałem stresów. Pytanie brzmi, czy gdybym brał wtedy kreatynę to bym na tym zyskał? Tego się nie dowiemy.
I uważam że wypoczęcia, zjedzenie, nawodnienie ma
  • Odpowiedz
@winterberrysandwich: od czasu do czasu spotykam się z podobnymi opiniami na temat kreatyny, ale zwykle są to osoby które nie trenują ciężko, albo jedzą duże ilości mięsa, które jest naturalnym źródłem kreatyny, dlatego pytam. Niemniej jednak są osoby, które nie będą widziały różnicy w suplementacji i to normalne. Badania naukowe zwykle biorą pod uwagę średnią wyników i wykluczają skrajne przypadki, więc nic dziwnego, że tego typu opinie się pojawiają i
  • Odpowiedz
@Damian_TS: Jasne, czytałem też, że faktycznie są osoby, na które ta dodatkowa dawka kreatyny w postaci suplementacji nie działa bo genetycznie mają większą produkcję kreatyny przez organizm. Nie wykluczam jeszcze podejścia do kreatyny gdy dietę, sen, trening i wszystko inne będę miał dopięte na ostatni guzik, poczekam wtedy na stagnację i dorzucę kreatynę nie modyfikując jednocześnie żadnych innych czynników.
  • Odpowiedz