Wpis z mikrobloga

Tak sobie myślałem kiedys, kiedy powstanie jakiś "czat gpt" ale dla prawa. I ostatnio widziałem pewną reklamę, a teraz proszę (screen)

Mam nadzieję, że Polska czy generalnie kraje będą szły w takie rozwiązania dla obywateli, organizacje non-profit czy coś.
Chodzi o to, że np. taki czat mógłby pomóc napisać pewne pisma, albo po prostu podawać odpowiednie szablony, lub np. tłumaczyć na "ludzki" język co jest napisane w orzeczeniu czy coś.

Uważam, że tego typu rzeczy dla prawa, medycyny, nauki będą zajebistą sprawą w przyszłości.

Nie sprawdzałem tego produktu, ale nakarmili go 40 milionami dokumentów prawnych.

Jest jakiś #prawnik na wykopie który mógłby dać recenzję tego produktu ?

https://william.legal/

#programowanie #programista15k #pracait #prawo #prawokarne #sadownictwo
Volantie - Tak sobie myślałem kiedys, kiedy powstanie jakiś "czat gpt" ale dla prawa....

źródło: image

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Volantie
W różnych dziedzinach pojawiają się takie skomplikowane zależności, że nawet "po ludzku" mogą być ciężkie w zrozumieniu - np. policjanci, którzy wprost czegoś chyba nie rozumieją, mimo, że w pełni znają sens poszczególnych zapisów. Po prostu nie wszystko da się wytłumaczyć po chłopsku i koncepty wymagają wysiłku intelektualnego, wiedzy z innych obszarów, a nie tylko tłumaczenia na ludzki.
Oczywiście zgadzam się w pełni z tym, że może to być narzędzie
  • Odpowiedz
@Volantie: @Bejro ze znajomymi robiliśmy testy AI + prawo. Wyszło na to, że AI kłamało i wymyślało prawo, którego nie ma. Dodatkowo czasami miksowało z prawem amerykańskim. Ogólnie bardzo średnio chociaż dla mnie dla laika wyglądało ok.
  • Odpowiedz
@Volantie: LLMy nie są skonstruowane do logicznego rozumowania. Są pewne podejścia i mechanizmy, które mają im w tym pomagać, ale w swoim sednie po prostu generują prawdopdobne odpowiedzi na podstawie bardzo wielu ukrytych, probabilistycznych warstw. Nie wnioskują i nie analizują. Może dałoby się zrobić coś w stylu LLMa co koduje zapytania prawne do pewnej reprezentajci, i pewien system już logiczny, a nie probabilistyczny to rozwiązuje. A potem rozwiązanie do tekstu
  • Odpowiedz
@Volantie jeszcze trochę czasu musi upłynąć, żeby to działało w 100% poprawnie.

I teraz przyszłość będzie wyglądać tak, że wykupujesz sobie usługę premium do takiego chata.
Podajesz dane i wypisuje poprawne prawnie pismo.
Wysyłasz je gdzieś i druga strona również korzystając z tego chata Ci odpisuje na nie xD

I wtedy tylko biedni dalej będą rypani w dupala.
  • Odpowiedz
I tak, zgadłeś, nie są rewolucyjnym narzędziem, które zastąpiło prawników czy też innych ekspertów


@blehblehbleh: Problem sie zacznei kiedy 3-4 prawnikow, z pomoca LLMa skrojonego pod prawo bedzie mogla ogranac sprawy ktore wczesniej ogarnialo 10 prawnikow.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jaca777:
" A potem rozwiązanie do tekstu też przez LLM. Ale to wymagałoby zakodowania w sposób ścisły i logiczny systemu prawnego."

No i tu jest największy szkopuł prawny. Nie wiem czy to tak ma być, ale dla mnie jeżeli np. 10 spraw jest w 99,9% podobnych, to np. werdykt powinien też być taki sam. A w PL mamy że na te 10 spraw 5 dało korzystny wyrok dla jednej strony,
  • Odpowiedz